PW w walce z dezinformacją

Zdjęcie przedstawiające mężczyznę siedzącego przed ekranem laptopa

Fot. freepix.com, autor: gpointstudio

Politechnika Warszawska wraz z partnerami z Japonii i Hiszpanii pracuje nad narzędziami do skutecznej walki z fake newsami w wirtualnym świecie.

Realne wydarzenia przedstawione w fałszywym kontekście, przypadkowo podane i niesprawdzone informacje, zmanipulowane fakty czy świadome działania dezinformacyjne jak element wojny hybrydowej – fake newsy stają się realnym zagrożeniem. Na dezinformację szczególnie narażone są media społecznościowe.

By temu przeciwdziałać naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Okayama University (Japonia) i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania) realizują projekt DISSIMILAR.

"

- Aktualnie skupiamy się na kwestiach społecznych pozwalających nam lepiej poznać mechanizmy powstawania i rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji - mówi dr hab. Anna Visvizi, prof. SGH, członkini zespołu DISSIMILAR. - W kolejnej fazie projektu, w oparciu o najnowsze techniki wykorzystujące sztuczną inteligencję, zaprezentujemy metody przeciwdziałania rozprzestrzeniania się fake newsów - dodaje.

"

Nasi naukowcy pracują nad narzędziami informatycznymi, które, po uzupełnieniu danymi z międzynarodowych badań społecznych, będą podstawą nowego oprogramowania walczącego z dezinformacją w mediach społecznościowych.

"

- Jesteśmy w trakcie opracowywania wirtualnej platformy, która posłuży do testowania mechanizmów znakowania wodnego, uczenia maszynowego i informatyki śledczej, a więc metod, którymi będziemy posługiwać się w walce z fake newsami. Na tej podstawie zbudujemy skuteczne narzędzie pozwalające w automatyczny sposób oddzielić nieprawdziwe informacje i blokować ich rozprzestrzenianie się - podkreśla dr hab. inż. Wojciech Mazurczyk, prof. PW z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, kierujący polskim zespołem w projekcie DISSIMILAR.

"

Rezultaty projektu będą mogły być również wykorzystane w innym obszarze. Dzięki zastosowaniu technik cyfrowego znakowania, a więc osadzeniu tzw. znaków wodnych w chronionych treściach, które są niewidoczne i niesłyszalne, a ich usunięcie jest natychmiast dostrzegalne, twórcy otrzymają skuteczne narzędzie do ochrony praw autorskich.

Więcej informacji o projekcie DISSIMILAR (Detection of fake newS on SocIal MedIa pLAtfoRms) można znaleźć na poświęconej mu stronie.