Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla naukowców z Politechniki Warszawskiej

Zespół dr. hab. inż. Mariusza Malinowskiego, prof. PW z Wydziału Elektrycznego oraz dr inż. Paweł Borowiecki z Wydziału Chemicznego i dr inż. Maciej Wielgus z Wydziału Mechatroniki otrzymali Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Uroczysta gala odbyła się 26 października 2017 roku. Przyznano łącznie 44 nagrody Prezesa Rady Ministrów, w tym: sześć za osiągnięcie naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, trzy za osiągnięcia naukowo-techniczne, dziesięć za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego i 25 za rozprawy doktorskie.

- Każda z 44 nagród, jakie zaraz będę miała przyjemność wręczyć, jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy - powiedziała premier Beata Szydło podczas gali, wręczając nagrody Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości wziął udział także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wicepremier Jarosław Gowin.

Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Mariusza Malinowskiego, prof. PW z Wydziału Elektrycznego, w składzie: dr inż. Sebastian Styński, mgr inż. Jarosław Załęski, dr inż. Marek Jasiński, mgr inż. Michał Twerd, mgr inż. Krzysztof Stępień. Naukowcy opracowali nowoczesne przekształtniki energoelektroniczne dedykowane dla odnawialnych źródeł energii i przemysłu wydobywczego.

Laureaci tegorocznych nagród podczas uroczystej gali/fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Nagrody otrzymali także autorzy dwóch rozpraw doktorskich przygotowanych w Politechnice Warszawskiej. Dr inż. Paweł Borowiecki z Wydziału Chemicznego został doceniony za rozprawę doktorską pt. „Zastosowanie katalizy enzymatycznej do otrzymywania optycznie czynnych alkoholi drugorzędowych jako prekursorów w syntezie związków heterocyklicznych o potencjalnych właściwościach biologicznych”, promotor dr hab. Maria Bretner, prof. PW. Natomiast dr inż. Maciej Wielgus z Wydziału Mechatroniki zajmował się algorytmami adaptacyjnej dekompozycji i koncepcją sygnału analitycznego w analizie obrazów prążkowych, pod okiem prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Patorskiego.

Pełną listę laureatów zobaczyć można TUTAJ>>

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy przyznano je w 1994 roku. Do tej pory wręczono łącznie ponad 1100 nagród.

Źródło: www.nauka.gov.pl, BPI