„Kosmos Pitagorasa” dla prof. Marka Budzyńskiego z PW

12 października 2020 r. prof. Marek Budzyński z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej otrzyma „Kosmos Pitagorasa”, wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW. Uroczystość odbędzie się w Sali Senatu w Gmachu Głównym o godz. 16.15. Laureat wygłosi odczyt pt. „Przekształcanie przestrzeni dla potrzeb życia”.

Prof. Marek Budzyński urodził się 7 kwietnia 1939 r w Poznaniu. Absolwent Technikum Budowlanego w Warszawie (1956 r.) a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1963 r.). Dyplom obronił w pracowni prof. Bohdana Pniewskiego. W 1983 r. uzyskał stopień doktora, a w 2015 r. tytuł profesora.

W latach 1965-2016, z przerwami, pracował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1961-1988 był projektantem i generalnym projektantem w państwowych biurach projektów. Od 1983 do 1985 r. był zatrudniony jako asystent w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej. W 1971 r. pracował jako wykładowca w Ärhus w filii Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Od 1984 r. prowadził ze Zbigniewem Badowskim pracownię w spółdzielni architektów „A”. Od 1993 r. był prezesem Pracowni Badowski, Budzyński, do której w 1997 r. dołączył Adam Kowalewski. W 2000 r. założył własną pracownię - Marek Budzyński Architekt sp. z.o.o.

W trakcie wielu lat pracy współpracował m.in. z: Główną Komisją Urbanistyczną, Radą Architektury, Radą Programową dawnego Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim, Medalem  im. Króla Stanisława Augusta przyznawanym zasłużonym w dziele budowy majestatu Stolicy, a także srebrnym medalem Gloria Artis. Laureat Nagrody Honorowej SARP.

Organizatorzy planują transmisję wydarzenia online pod adresem: https://www.twitch.tv/ptapw_tv. 

Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej „Kosmos Pitagorasa” zostanie wręczone po raz szósty. Jego motto to Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque - „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha”.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Źródło: Centrum Studiów Zaawansowanych PW