60. edycja Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego”

W ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej, dnia 21 lutego 2015 r. Duża Aula naszej Uczelni gościła finalistów 60. edycji Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego”. Wygrał reprezentant Korei Południowej Bongil Gu.

Zawody zaliczane do klasyfikacji generalnej międzynarodowej federacji szermierczej (FIE), co roku przyciągają najlepszych szablistów z całego świata. W tym roku do Warszawy przyjechała cała światowa czołówka, która liczy 16 nazwisk.

Historia turnieju sięga roku 1955, a na jej kartach zapisali się dotychczas czterej Polacy: Jerzy Pawłowski i Emil Ochyra oraz Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot. W tym roku w eliminacjach wzięło udział 26 naszych zawodników. Jeden z nich, 31-letni Adam Skrodzki ukończył zawody na 32. miejscu. pokonując 15:14 w 1/32 finału Rosjanina Kamiła Ibrahimowa. W 1/16 Polak przegrał 11:15 z Ukraińcem Andrijem Jagodką.

60. edycja Pucharu Świata "O Szablę Wołodyjowskiego" w Dużej Auli PW/ fot. Tomasz Ryniec

60. edycję Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego” wygrał reprezentant Korei Południowej Bongil Gu. W finale Koreańczyk pokonał Rumuna Tiberiu Dolniceanu 15:8. Na trzecim stopniu podium stanęli Luca Curatoli (Włochy) i Aron Szilagyi (Węgry).

Fotogaleria 60. edycji Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego”

W roku 2015, po dziesięcioletniej przerwie do programu turnieju powróciły zawody drużynowe. Tym razem wzięły w nich udział 22 ekipy, które zmierzyły się w warszawskiej Arenie Ursynów. Imprezie towarzyszył Integracyjny Turniej w Szermierce na Wózkach.

60. edycja Pucharu Świata „O Szablę Wołodyjowskiego” odbywała pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Finał zawodów został wpisany w kalendarz obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. W uroczystej gali finałowej wziął udział m.in. prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

Zdjęcia: Tomasz Ryniec