55. Varsoviada

W dniach 10-11 listopada br. odbyły się 55. Igrzyska Studentów Pierwszego Roku, czyli „Varsoviada”. Na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej zmierzyli się młodzi ludzie, którzy w tym roku po raz pierwszy podjęli studia.

W ciągu dwóch dni zawodów odbywały się konkurencje indywidualne takie jak: pływanie, ergometr wioślarski, biegi przełajowe, czy tenis stołowy oraz drużynowe: futsal mężczyzn, koszykówka kobiet i mężczyzn oraz siatkówka kobiet i mężczyzn.

W ramach rywalizacji w biegach przełajowych odbyły się pierwsze zawody Akademickich Mistrzostw Warszawy w Biegach Przełajowych. W kategorii „open” mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Adam Stec z Politechniki Warszawskiej, który jest obecnym Akademickim Mistrzem Polski w rywalizacji na 1500 m na bieżni lekkoatletycznej.

W pływaniu studenci Politechniki Warszawskiej zdobyli 5 na 24 możliwe medale w konkurencjach indywidualnych, a w sztafetach 4x50 metrów stylem dowolnym studentki PW zajęły 2. miejsce, ustępując jedynie rywalkom z Akademii Wychowania Fizycznego. Zwyciężyli studenci naszej uczelni wyprzedzając o 3 sekundy rywali z Akademii Wychowania Fizycznego. Wśród indywidualnych konkurencji jedyny medal wśród kobiet zdobyła Aleksandra Piekut, która zajęła 2. miejsce w rywalizacji na 50 m stylem klasycznym. W rywalizacji mężczyzn studenci Politechniki Warszawskiej zajęli pierwsze pięć miejsc. Na podium znaleźli się kolejno: Bartosz Chałupczyński, Dawid Dymek oraz Jakub Cieślik. W rywalizacji na 50 metrów stylem grzbietowym brązowy medal zdobył Adrian Kala.

Rywalizacja na ergometrze wioślarskim odbywała się w czterech kategoriach powiązanych z płcią i wagą: kobiet, kobiet do 61,5 kg, mężczyzn, oraz mężczyzn do 75 kg. Wśród kobiet nie rywalizowały studentki Politechniki Warszawskiej, natomiast wśród mężczyzn wywalczyliśmy dwa brązowe medale. W kategorii mężczyzn do 75 kg trzecie miejsce zajął Stanisław Dawidziuk. W kategorii powyżej 75 kg, również trzecie miejsce, zajął Jan Malborski, ustępując jedynie wioślarzom z Akademii Leona Koźmińskiego oraz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Zawody w futsalu mężczyzn miały miejsce w hali sportowej Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci Politechniki Warszawskiej musieli uznać w grupie wyższość Uniwersytetu Warszawskiego oraz późniejszych zwycięzców całej rywalizacji - Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W sobotę, w hali Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banach rozpoczęła się rywalizacja koszykarek i koszykarzy. Reprezentujący Politechnikę Warszawską studenci zajęli drugie miejsce w swojej grupie (za Akademią Leona Koźmińskiego). Awansowali do półfinału jako najlepsza drużyna z drugiego miejsca spośród trzech grup. W półfinale pokonali Uniwersytet Warszawski, jednak w samym finale, sukces odniosła drużyna z Akademii Leona Koźmińskiego.

W siatkówce kobiet i mężczyzn drużyny Politechniki Warszawskiej zdobyły dwa medale - kobiety brązowy, mężczyźni - złoty i tym samym zostali mistrzami 55. Varsoviady. Wkrótce będą rywalizować w ogólnopolskich Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku, które odbędą się w Warszawie w dniach 30 listopada - 2 grudnia 2018 r.

Szczegółowe zestawienie wyników dostępne jest na stronie internetowej: varsoviada.azs.waw.pl

Źródło i zdjęcia: AZS Warszawa