Komisja Europejska uruchomiła ogólnodostępną platformę publikacji naukowych

Komisja Europejska uruchomiła ogólnodostępną platformę publikacji naukowych. Będą na niej zamieszczane wyniki badań finansowanych w ramach unijnych programów „Horyzont Europa” i „Horyzont 2020”.

Platforma Open Research Europe zapewni każdemu, zarówno naukowcom, jak i innym zainteresowanym, bezpłatny dostęp do najnowszych odkryć naukowych. Jest opcjonalną usługą dla beneficjentów programów „Horyzont Europa” i „Horyzont 2020”, którzy mogą dzięki niej bez żadnych kosztów zapewnić natychmiastowy otwarty dostęp do wyników swoich badań, spełniając tym samym wymóg związany z otrzymaniem środków z programu.

Na platformie publikowane będą wyniki badań naukowych we wszystkich dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki, a także nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych.

Na Open Research Europe naukowcy będą mogli szybko dzielić się wynikami badań i swoimi spostrzeżeniami. Ma to być również miejsce prowadzenia otwartych i konstruktywnych debat badawczych. Platforma dysponuje szeroką gamą wskaźników służących do pomiaru naukowego i społecznego oddziaływania artykułów oraz dostarcza informacji na temat ich wykorzystania i ponownego wykorzystania.

Źródło: Forum Akademickie