Polskie uczelnie podczas pandemii

Sprzęt ochronny i specjalistyczna aparatura dla szpitali, aplikacje łączące wolontariuszy z osobami potrzebującymi czy bezpłatne wsparcie psychologiczne - to przykłady działań, które podejmują polskie uczelnie, włączając się w walkę z koronawirusem.

Pracownicy i studenci polskich uczelni wyższych aktywnie włączają się w akcje mające na celu walkę z koronawirusem i minimalizację skutków jego rozprzestrzeniania się. Jak pomagają?

Maski i przyłbice ochronne dla lekarzy

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej przekazali Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie pół tysiąca masek z filtrem. Miały one chronić żaków, członków zespołu AGH Racing, podczas budowy tegorocznego bolidu (maski przede wszystkim chronią drogi oddechowe podczas szlifowania poszczególnych elementów konstrukcji).

Pracownicy i studenci wielu szkół wyższych, odpowiadając na apele szpitali o niezbędne wyposażenie ochronne na czas epidemii, zaczęli produkować przyłbice dla lekarzy. Wykorzystują do tego drukarki 3D. Wśród zaangażowanych uczelni są m.in.:  Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Warszawski  czy Gdański Uniwersytet Medyczny.

Udoskonalone wersje masek ochronnych dla personelu medycznego walczącego z koronawirusem przygotowali naukowcy z Politechniki Śląskiej, łącząc maskę do nurkowania z filtrem hepa. Opracowali też metodę szybszej produkcji przyłbic.

Specjalistyczny sprzęt od uczelni

Uniwersytet Gdański przekazał Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku specjalistyczną aparaturę do wykrywania zakażeń koronawirusem, a wyposażenie laboratoryjne wraz z środkami ochrony osobistej od Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku otrzymała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Fizycy medyczni z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zamontowali sprzęt termowizyjny do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynku w dwóch śląskich szpitalach. Kamery termowizyjne kilku opolskim szpitalom przekazała Politechnika Opolska. Sprzęt także jest wykorzystany do sprawdzania temperatury osób wchodzących do placówek.

Uczelnie organizują również zbiórki pieniędzy na sprzęt dla szpitali do walki z koronawirusem. Studenci z Koła Naukowego EcoTech Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej prowadzą akcję #DrugiePłuca, wspieraną przez władze uczelni. Jej celem jest zakup respiratorów potrzebnych w leczeniu osób zarażonych wirusem Sars COV-2.

Prawie 1,8 mln zł zebrano w ramach akcji #ujdlaszpitala, dzięki czemu Uniwersytet Jagielloński zakupił dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem (m.in. urządzenie do dekontaminacji, które w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie) oraz przedmioty codziennego użytku i ochrony osobistej.

Urządzenia i aplikacje

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp urządzenia, które pozwoli określić, czy dana maseczka jest w stanie zatrzymać cząsteczki wielkości 100-110 nanometrów, co jest przybliżoną wielkością koronawirusa SARS-CoV-2.

Z kolei w szpitalu w Bytomiu stanie brama odkażająca, stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Pozwala medykom odkazić kombinezony ochronne przed ich ściągnięciem, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego, powstałego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, stworzyła darmową aplikację „Wsparcie dla szpitala”. Umożliwia ona koordynację oddolnej pomocy dla szpitali w czasie pandemii.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli natomiast aplikację „Aider”. Ma ona za zadanie pomóc osobom, które nie mogą wychodzić z domu okresie epidemii, a potrzebują np. dostarczenia zakupów czy pomocy w codziennych czynnościach.

Mobilną aplikację ułatwiającą dotarcie z pomocą do osób pozostających w izolacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa opracowali również podchorążowie z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do służby w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Aplikacja „Zakupy SMS dla seniora” stworzona przez studentów Politechniki Gdańskiej może połączyć w szybki sposób potrzebujących z wolontariuszami, którzy mogą dostarczyć zakupy.

W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne

Osobom, które w sytuacji zagrożenia COVID-19 potrzebują wsparcia, bezpłatną pomoc psychologiczną zaoferował Uniwersytet Gdański. Mogą z niej skorzystać nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale wszyscy, którzy przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju lub kryzys emocjonalny.

W trakcie przerwy w zajęciach dydaktycznych równie istotne jest zachowanie sprawności fizycznej, dlatego pracownicy Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej czy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali zestawy ćwiczeń, które studenci mogą samodzielnie wykonywać w domu.

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji PAP Nauka w Polsce oraz stron internetowych uczelni
Zdjęcia: fot. Politechnika Białostocka, Wojska Obrony Terytorialnej, AGH Racing, Politechnika Opolska