Ciekawi świata z Biuletynem Politechniki Warszawskiej

Setne wydanie Biuletynu PW to wyjątkowe wydarzenie. Z tej okazji przygotowaliśmy krótką wycieczkę po inspirujących artykułach. Zapraszamy do wspomnień i lektury.

Każdego dnia w Biuletynie Politechniki Warszawskiej przedstawiamy aktualne informacje dotyczące wspólnoty akademickiej. Prezentujemy wydarzenia, ciekawostki technologiczne, dokonania naukowe, a nawet sportowe osiągnięcia studentów. Bierzemy pod lupę teorie naukowe, przeprowadzamy wywiady, a zalecenia naszych naukowców bierzemy sobie wprost do serca.

Przyglądamy się temu czym żyje nauka, informujemy o zmianach, modernizacjach i konkursach. Jesteśmy z Wami w pięknych i trudnych chwilach. Przypomnijmy sobie niektóre z nich.

Patrząc w gwiazdy

Coraz częściej czytamy i słyszymy w mediach o polskich badaniach i urządzeniach kosmicznych. Innowacje, które sięgają gwiazd stają się udziałem ośrodków naukowych, czego przykładem jest Politechnika Warszawska. Kosmiczne osiągniecia PW przypominają nam, jak dużym potencjałem i możliwościami dysponują polscy naukowcy. Jednak rozwój przestrzeni kosmicznej z perspektywy ludzkości dopiero się rozpoczął. Polacy w kosmosie?  Prof. dr. hab. inż. Piotr Wolański z Zakładu Silników Lotniczych Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej jest przekonany, że to możliwe. Polacy są już w instytucjach europejskich, takich jak CERN, ESA. Choć zaczynamy tam dopiero być, to jestem przekonany, że pracują oni na równorzędnym poziomie, a czasem nawet i lepszym - wyjaśniał w wywiadzie dla Biuletynu Politechniki Warszawskiej.

Innowacje - krok w przyszłość

Kształcenie i badania naukowe to działania dla przyszłości wymagające wyobrażenia o potrzebach społeczeństwa. Uczelnia, szczególnie techniczna, powinna przewidywać kierunek, w którym podąża ludzkość. Innowacje, takie jak ubrania z aplikacjami tekstronicznymi, aplikacje sensoryczne monitorujące czynności życiowe użytkownika - to nieodległa wizja przyszłości. Dr inż. Daniel Janczak z Zakładu Mikrotechnologii i Nanotechnologii Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej opracował technologię wytwarzania polimerowych past do drukowania warstw elektronicznych bezpośrednio na podłożach tekstylnych. Ubrania przyszłości, są bliżej niż nam się zdaje.

Kamizelka kuloodporna z wykorzystaniem cieczy? Nad takim wynalazkiem pracował zespół naukowców przy udziale profesora Marcina Leonowicza z Wydziału Inżynierii Materiałowej. Specjalna ciecz, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem uderzenia może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie materiał będzie miał za zadanie maksymalne rozproszenie energii. Może więc być stosowana w kamizelkach kuloodpornych, odzieży sportowej, ochronach przeciwuderzeniowych, czy zderzakach pociągów.

Z kolei pracownicy Zakładu Technik Wirtualnej Rzeczywistości Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej potrafią nadać obiektom cyfrową nieśmiertelność. O tradycji, która czerpie z nowoczesnych technik skanowania 3D opowiadał dr hab. inż. Robert Sitnik w artykule pt. Awatary 3D w służbie Fryderyka Chopina i Chińskiego Króla.

Nie od dziś wiadomo, że tajne informacje mogą być ukrywane w muzyce dzięki takim technikom jak backmasking. Dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odkrył zupełnie nową metodę opartą o algorytm StegIbiza. Służy ona do ukrywania informacji w muzyce tanecznej znanej jako Ibiza. Jak powstała ta innowacyjna metoda? O tym w materiale „Steganografia jest tancerką”. Ukryte rytmy prof. Krzysztofa Szczypiorskiego.

Gmach, który mówi

Gdyby mógł mówić, budynek Politechniki Warszawskiej opowiedziałby niejedną historię. Także tę o pełnych uniesień, walki i heroicznych czynach, która wydarzyła się podczas Powstania Warszawskiego w murach Politechniki. I choć mówić nie może, w jego imieniu w 100-lecie Odnowienia Tradycji PW głos zabrała dr inż. arch. Anna Agata Wagner z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. To wszystko w materiale pt. Gmach Główny, który mówi. Architecture parlante w 100-lecie Odnowienia Tradycji PW.

W ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej 2014 na terenie centralnym PW posadzono Dąb Wolności. Zakopano pod nim Kapsułę Wolności upamiętniającą 25-lecie demokratycznych przemian w kraju. 

Nic o nas, bez nas

Jacy jesteśmy - pracownicy, studenci i doktoranci Politechniki Warszawskiej? Zdobywamy Antarktykę, bijemy rekordy Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej, budujemy Kolibę Studencką w Bieszczadach. Patrzymy na świat przez pryzmat amplitud i fal świetlnych. Mamy nosa. Nie tylko do zapachów, ale również wyczuwania problemów naszego środowiska. To jednak nam nie wystarcza. Sprawdzamy, dociekamy i analizujemy nawet pozornie błahe tematy. Nie wszyscy przecież wiedzą, że paradoksalnie, żółtko jajka zawiera więcej białek niż białko jaj kurzych, a jego skorupka to głównie substancje nieorganiczne takie jak: węglan wapnia, fosforanu wapnia, czy węglanu magnezu. My znamy chemię od kuchni. Wiemy też, że świąteczny aromat choinki to głównie alfa-pinen, monoterpen, pojawiający się w dużej ilości w żywicy drzew iglastych. Nawet płatki śniegu zawsze sześciokątne i symetryczne, ale nigdy takie same nie mają przed nami tajemnic. Nie da się ukryć, że postrzegamy świat inaczej.

Naukowe podejście to jednak nie wszystko. Jeśli do edukacji inżynierów nie włączymy elementów humanizmu, to po prostu nauka i technika stanie się nieludzka - tłumaczył w wywiadzie dla Biuletynu prof. Andrzej Jakubiak, zwany „Ministrem Kultury” Politechniki Warszawskiej. Warto i należy zachęcać do aktywności w sferze kultury, szczególnie na uczelni technicznej. Staje się to banalnie prostym zadaniem, gdy w jej murach wybrzmiewa Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego w ramach cyklu koncertów Wielka Muzyka w Małej Auli.

Pewnie nie wszyscy również wiedzą, że byliśmy pierwszą umundurowaną strażą akademicką w Polsce. - Przyjeżdżały delegacje z całego kraju, przeglądały dokumenty, podpatrywały procedury, oglądały mundury. Pisano o nas nawet w gazetach, pokazywano w telewizji - wspominał mgr Jarosław Majczak, zastępca komendanta straży z okazji 20 lat Straży Akademickiej w Politechnice Warszawskiej.

A właściwe to, dlaczego używamy sformułowania „w Politechnice”, a nie „na politechnice”? Którą z form najczęściej słyszymy na naszych uczelnianych korytarzach, a która jest poprawna? O tym przeczytamy w poradniku Biuletynu PW „W” czy „na” Politechnice? Przy okazji warto sobie przypomnieć prawo autorskie w fotografii, by zawsze wiedzieć jak korzystać ze zdjęć legalnie.

Za nami już sto wydań newslettera Biuletynu Politechniki Warszawskiej. Życzmy sobie, aby kolejne były jeszcze bardziej emocjonujące, wypełnione sukcesami naszych naukowców, studentów i sportowców. Zapraszamy do lektury!

Zdjęcia: Ubrania z aplikacjami tekstronicznymi - Dr inż. Piotr Janczak/Pozostałe: Biuletyn PW