Aplikacja pomoże osobom niewidomym

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad aplikacją dla osób niewidomych. Projekt, który przygotowali zdobył główną nagrodę podczas hackathonu Campus App Challenge. 

Autorami pomysłu jest zespół pięciu studentów: Łukasza Ławniczaka, Jakuba Kmiotka, Mirona Marczuka i Tomasza Urbaszka z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Szymona Stankiewicza z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowali oni model zaawansowanego, wewnątrzbudynkowego GPS, który dzięki asystentowi głosowemu oraz intuicyjnemu sterowaniu poprowadzi osoby niewidome przez korytarze uczelni.

Jurorzy konkursu docenili wszechstronność i prostotę aplikacji, biorąc pod uwagę zarówno możliwości jej wdrożenia na uczelni, jak i użytkowania.  Z aplikacji mogą korzystać również studenci mający problem ze zlokalizowaniem danego miejsca na wydziale.

 - Stworzona przez nas aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS, dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć - wyjaśnia Tomasz Urbaszek. - Zastosowanie mikrolokalizacji Indoorway umożliwia wyznaczenie najbardziej optymalnej drogi do celu, co w połączeniu z prostą w obsłudze nawigacją głosową pozwala niewidzącym na sprawne pokonywanie wszelkich zakrętów i łatwiejsze poruszanie się po uczelni.

Zauważyliśmy, że o ile przy projektowaniu nowych gmachów wzięto pod uwagę wymagania osób niepełnosprawnych ruchowo, to nie uwzględniono w nich sygnalizacji czy oznakowania dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, przez co do poruszanie się po uczelni staje dodatkowym wyzwaniem - odpowiada Tomasz Urbaszek pytany o powody stworzenia projektu.

Zwycięzcy hackathonu, fot. materiały prasowe

Planowane jest ponad czterdzieści wdrożeń aplikacji na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

Podobny materiał:
Campus App Challenge - konkurs programistyczny

Źródło: BPI
Zdjęcie: Materiały prasowe