„Wielka pasja” w wykonaniu artystów z Polski i Niemiec

Podczas 109. koncertu z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, którego wysłuchaliśmy 23 marca 2019 r., połączone siły chórów z Polski i Niemiec wykonały jedno z największych dzieł Jana Sebastiana Bacha - Pasję według św. Mateusza.

Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, określana jako „wielka pasja”, ukazuje mistrzostwo techniki kompozytorskiej. Poza tekstami biblijnymi składa się również z wierszy Picandra - niemieckiego pisarza i librecisty Bacha, a w jej ramy wplecione są również zwrotki chorału protestanckiego. Uważa się ją za jedno z najważniejszych dzieł oratoryjnych w historii muzyki.

Podczas koncertu w Dużej Auli, pod batutą Dariusza Zimnickiego, Pasję wykonał Chór Akademickiego Politechniki Warszawskiej oraz Kammerchor Musica Viva z Hamburga. Chór pod dyrekcją artystyczną Clemensa Bergemanna wykonuje programy a cappella i wymagające utwory oratoryjne w salach koncertowych w całej Europie.

Jako soliści wystąpili:

• Justyna Stępień (sopran) - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, solistka Polskiej Opery Królewskiej;
  • Joanna Lalek (alt) - ukończyła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie klawesynu, a także studia wokalne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (UMCF);
  • Knut Schoch (tenor) - studiował śpiew w Hamburgu, podczas koncertu wykonywał partię Ewangelisty;
  • Tomasz Raff (bas) - absolwent Universität der Künste w Berlinie, ukończył również studia wokalne na UMCF w Warszawie, związany z Polską Operą Królewską, podczas koncertu wykonywał partię Jezusa;
  • Krzysztof Łazicki (bas) - absolwent UMCF na kierunkach muzyka kościelna oraz śpiew solowy, artysta Polskiej Opery Królewskiej.

Obsadę wykonawczą uzupełniła Orkiestra Barokowa Ensemble Hyacinthus pod dyrekcją artystyczną Grzegorza Lalka. Zespół gra na instrumentach historycznych w zgodzie z dawnymi praktykami wykonawczymi.

Fotogaleria koncertu

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Zdjęcia: Biuletyn PW