Wernisaż wystawy „Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości”
Z okazji setnej rocznicy powstania Legii Akademickiej w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się wernisaż. Wydarzenie miało związek z obchodzonym dnia 15 listopada Dniem Politechniki Warszawskiej, który przypadł w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dokładnie 6 listopada 1918 r. podczas wiecu studentów warszawskich uczelni w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej podjęto decyzję o utworzeniu Legii. Młodzież akademicka zdecydowała, że dla osiągnięcia i utrzymania niepodległości konieczne jest utworzenie regularnego wojska. Za słowami poszły i czyny. Studenci przerwali studia i wstąpili do wojska. Tymczasem senaty warszawskich szkół akademickich podjęły uchwałę, w konsekwencji której wykłady i zajęcia zostały zawieszone. Odezwy Akademickiego Komitetu Wykonawczego pojawiające się na murach warszawskich uczelni, wzywały młodzież do zapisywania się w szeregi Legionu Akademickiego. Dnia 11 listopada 1918 r. została utworzona Legia Akademicka, a 3 grudnia przekształcono ją w 36 Pułk Piechoty.
Fotogaleria wernisażu „Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości”
Studenci walczący w szeregach 36 Pułku wzięli udział m.in. w obronie Lwowa, toczyli walki o Kulików i Hamulec. Walczyli na terenie Małopolski Wschodniej, wzięli udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., walczyli w rejonie Tarnopola, Szepietówki i pod Zasławiem. W latach 1921-1939 Pułk kwaterował w Warszawie. Po kapitulacji Warszawy w 1939 r. część kadry oficerskiej, podoficerskiej i żołnierzy podjęła walkę z wrogiem w szeregach Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.
W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, podczas uroczystości odbywających się na Politechnice można było obejrzeć wernisaż, jak i wziąć udział w okolicznościowych wykładach, w tym m.in. prof. Andrzeja Jakubiaka pt. „Politechnika Warszawska w służbie niepodległej Rzeczpospolitej” oraz „Legia Akademicka w walce odrodzenie Ojczyzny”, który wygłosił dr Adam Buława, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.
Wernisaż odbył się 14 listopada 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2019 r.
Powiązany materiał:
Święto Politechniki Warszawskiej 2018