Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca PW

Sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca PW

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej otrzymał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Puchary i wyróżnienia to nie jedyne sukcesu zespołu. Stale powiększające się grono osób zainteresowanych polskim folklorem oraz dziedzictwem narodowym, to niezaprzeczalny powód do dumy.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 roku. Przez ponad pół wieku śpiewający i tańczący studenci zaprezentowali swe umiejętności przed milionem widzów niemal z całego świata. Każdy koncert jest odmienny, dostosowany do czasów, zwyczajów, tradycji, potrzeb wynikających z artystycznej inspiracji. W aktualnym repertuarze obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, zespół przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Sięgnął również po repertuar taneczny Hucułów.

Podczas XXI Łódzkiego Festiwalu Chóralnego Cantio Lodziensis w Łodzi, 17 listopada br. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zajął II miejsce. Kilka dni później, 24 listopada br. otrzymał srebrny dyplom podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantantes Lublinensis w Lublinie. W konkursach chóralnych brała udział grupa wokalna, ze wsparciem osób z grupy tanecznej, natomiast za przygotowanie wokalne odpowiadała Katarzyna Zemler. Tego samego dnia III miejsce zajęła para turniejowa reprezentująca zespół podczas V Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „Śląski Diament 2018” w Katowicach. Zwycięska para - Ada i Kamil - poza godzinami prób ćwiczyli układ, żeby jak najlepiej zaprezentować zespół podczas turnieju. 

W dniu 2 grudnia br. ZPiT PW zajął II miejsce podczas 37. Spotkania Cymbalistów w kategorii zespołów, które w swoim składzie mają cymbały.

Kapela ZPiT PW występuje w kategorii kapel stylizowanych. Muzycy zespołu podjęli próbę samodzielnego opracowania melodii rzeszowskich zgodnie z zasadami tradycyjnego muzykowania - ze słuchu oraz bez pomocy nut. Tym razem ich inicjatywa również zakończyła się sukcesem.

Źródło i zdjęcia:  ZPiT PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW