Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933

Muzeum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie zapraszają na wystawę planszową „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933”, przygotowanej z okazji 80 rocznicy lotu.

Wystawa stanowi przypomnienie o jednej z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa, patrioty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Jej głównym tematem jest historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Bohater wystawy wystartował samolotem polskiej konstrukcji RWD-5 bis z St. Louis w Senegalu w dniu 7 maja 1933 r. i wylądował w Maceió w Brazylii dnia 8 maja. Lot trwał 20 godzin i 30 min. Stanisław Skarżyński pokonał tym samym 3582 km ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem o wadze do 450 kg.

Płk pil. Stanisław Skarżyński został odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami: Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy (1920), Orderem Polonia Restituta (1933) oraz medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (1936).

Przelot nad Atlantykiem był sukcesem nie tylko Stanisława Skarżyńskiego, ale także polskich konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego. Celem lotu Stanisława Skarżyńskiego stała się również popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji w świecie i wśród licznych społeczności polonijnych w Brazylii i Argentynie.

  • Autor wystawy: Stanisław Pawliszewski, Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.
  • Kurator wystawy: dr Jerzy Mazurek, Wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Miejsce: Gmach Główny, Krużganki,  I piętro

Termin: 21 – 28 listopada 2014 r.

Podobny materiał:
Lotnicza wystawa w Muzeum PW

Źródło: Muzeum PW