Spotkanie z Borysem Lankoszem - reżyserem filmu „Rewers”
Dyskusję ilustrowaną fragmentami filmu poprowadzi brytyjski filmoznawca Ian Christie, podczas gdy reżyser opowiadać będzie o swoim kinowym debiucie. Spotkanie zaplanowano na 13 czerwca w Domu Spotkań z Historią.
„Rewers” na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu. Nagrodzono także aktorów (w rolach głównych: Agata Buzek, Marcin Dorociński), twórców zdjęć (Marcin Koszałka) i muzyki (Włodzimierz Pawlik). Film, będący rozliczeniem się z erą stalinizmu, utrzymany jest w stylistyce czarnej komedii.
Podczas spotkania reżyser odniesie się m.in. do tekstu Bożeny Umińskiej-Keff o filmie: „Uważam go za ciekawą i cenną dla mnie analizę Rewersu. Jej kontrowersyjne ujęcie tematu prowokuje mnie, i miejmy nadzieję, również zaproszonych gości, do otwarcia się na dyskusję o Polakach dzisiaj i do rozmowy o naszej historii”. Spotkanie, prowadzone w języku angielskim, odbędzie się w ramach konferencji „State Repression in Socialist Central and Eastern Europe. Comparative Approaches” organizowanej przez Kolegium Imre Kertésza w Jenie.
O filmie
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach 50. oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. Matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy, jednak żaden nie wzbudza zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury. Znakomite zdjęcia w scenografii Warszawy lat 50.
Na spotkanie i pokaz WSTĘP WOLNY.
Kiedy? 13 czerwca (piątek)
Spotkanie z Borysem Lankosem, godz. 16.30
Pokaz filmu Rewers (2009, 96’), godz. 18.45
Gdzie? Domu Spotkań z Historią ul. Karowa 20, Warszawa
Podobny materiał:
Fotografowałem rewolucję. Wystawa w DSH
Źródło: DSH