Salon Historyczny - „Walka o zachodnie granice Rzeczypospolitej 1918-1921”

20 stycznia 2020 r. odbędzie się kolejna edycja Salonu Historycznego SAiP PW oraz Biura Rektora. Tematem spotkania, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, będzie „Walka o zachodnie granice Rzeczypospolitej 1918-1921”.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony przebieg powstania polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej na przełomie lat 1918-1919, domagających się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Następnie przedstawione będą rezultaty traktatu wersalskiego, który wszedł w życie równo 100 lat temu - 10 stycznia 1920 r., sankcjonującego odrodzenie Polski, zarys jej granic, ukształtowanych ostatecznie po trzech powstaniach śląskich w latach 1919-1921.

Prelekcje wygłoszą profesorowie Politechniki Koszalińskiej:

• prof. dr hab. Bogusław Polak - „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”;
  • dr hab. Michał Polak, prof. uczelni - „Traktat Wersalski - powrót Polski na mapę Europy”;
  • dr hab. Waldemar Handke, prof. uczelni - „Powstania Śląskie - przyczyny i skutki”.

Prelekcje uświetnią utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu pianisty Piotra Latoszyńskiego.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Źródło: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół PW