Ponad 100 osób z 28 państw, czyli „International Day” w PW

Ponad 100 osób z 28 krajów wzięło udział w pierwszym „International Day”, który odbył się 28 lutego 2019 r. w Politechnice Warszawskiej. Wydarzenie zorganizowały Ośrodek Języka Angielskiego i Ośrodek Języka Polskiego, będące częścią Studium Języków Obcych PW.

Od kilku lat w Politechnice Warszawskiej organizowany jest „Polish Day”. Ostatni odbył się w listopadzie 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku po raz pierwszy adepci rocznego kursu prowadzonego przez Ośrodek Języka Angielskiego (przygotowującego obcokrajowców do podjęcia studiów w tym języku) uczestniczyli w „International Day” i to ze słodkim akcentem, ponieważ wydarzenie połączono z przypadającym tego dnia tłustym czwartkiem.

Uczestnicy „International Day” mogli w angażujący sposób poznać bliżej inne kraje i zintegrować się z rówieśnikami. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 100 kursantów z 28 państw, m.in.: Turcji, Chin, Ekwadoru, Kolumbii, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych, a nawet Demokratycznej Republiki Konga.

- Zależało nam, aby każdy z uczestników poczuł się doceniony, pokazał swoją odrębność, wyjątkowość, a także kulturę danego kraju i podzielił się nimi z resztą osób - mówi Adam Łoda, kierownik Ośrodka Języka Angielskiego i Ośrodka Języka Polskiego.

Osoby biorące udział w spotkaniu zostały podzielone na grupy. Mierzyły się one z różnymi zadaniami, zachęcającymi do interakcji i współpracy. Musiały m.in. dopasować flagi do odpowiednich państw na konturowej mapie świata, odpowiedzieć w quizie internetowym na pytania dotyczące różnych państw czy stworzyć plakat kraju idealnego. Zadaniom towarzyszyło wiele emocji, a grupy bardzo chętnie rywalizowały ze sobą. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek w postaci słodyczy, a także gadżetów PW. Z okazji tłustego czwartku obowiązkowym punktem wydarzenia był również pączkowy poczęstunek.

- Takie wydarzenia jak „International Day” uczą również szacunku do inności - mówi Dorota Chromińska, pełnomocnik ds. metodyki kursów Ośrodka Języka Angielskiego. - Poza tym nasi kursanci często tęsknią za domem. Dzięki spotkaniu poczuli się choć trochę jakby w nim byli - dodaje.

„International Day” zainicjowali pracownicy Ośrodka Języka Angielskiego i Ośrodka Języka Polskiego. To oni również opracowali i zrealizowali program wydarzenia, które spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i na pewno będzie kontynuowane.

Fotogaleria "International Day" w Politechnice Warszawskiej

Tekst i zdjęcia: Bartosz Matejko/Biuletyn PW