Koncert „Wszystko jest poezja”

Dnia 19 lutego 2015 r. w Dużej Auli Gmachu Głównego PW odbył się koncert „Wszystko jest poezja” zorganizowany w ramach obchodów jubileuszy Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Przed koncertem Prezydent RP wręczył medal „Zasłużony dla polszczyzny”.

Wydarzenie będące jednym z kulminacyjnych momentów obchodów roku 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej, skupiło w Dużej Auli PW zarówno społeczność naszej Uczelni, jak i najważniejsze osoby w państwie. Bezpośrednio przed rozpoczęciem muzyczno-tanecznego show głos zabrali Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej: prof. Marcin Pałys oraz prof. Jan Szmidt. Jego Magnificencja Rektor PW na wstępie powitał Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonkę Annę Komorowską, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą Uczelnię.

W imieniu wszystkich zebranych w Dużej Auli, jak i tych zgromadzonych przed telewizorami podczas transmisji na żywo prowadzonej przez TVP Kultura, prof. Jan Szmidt zwrócił się z powitaniem do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz Jacka Kozłowskiego, Wojewody Mazowieckiego.

Rektor Politechniki Warszawskiej przybliżając dzieje naszej Uczelni zauważył, że od roku 1915, gdy Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska rozpoczęły nauczanie w języku polskim, środowisko akademickie nieprzerwanie uczestniczy w życiu społecznym Warszawy, Mazowsza i Polski, dzieląc zarówno okresy sukcesów, jak i czas burzliwych etapów wspólnej historii. - Byliśmy, jesteśmy i będziemy tymi, których rolą jest zabiegać o jak najlepszy poziom edukacji, o wychowanie w duchu humanizmu, patriotyzmu i poszanowania uniwersalnych wartości społecznych podkreślił Rektor PW. I dodał - Zdarza się, że nasz wkład pojawia się w miejscach, które są rzadko z nami kojarzone. Jedno z najsłynniejszych zdań, jakie zna praktycznie każdy Polak - „Ala ma kota”, jest dziełem Mariana Falskiego, absolwenta Politechniki Warszawskiej. To on, poprzez swój niezapomniany „Elementarz”, znalazł ten niepowtarzalny klucz jak uczyć języka ojczystego, co dla wielu pokoleń Polaków, dla nas wszystkich, jest pierwszym doświadczeniem polszczyzny.

Kadr z koncertu "Wszystko jest poezja"/fot. BPW

Bronisław Komorowski wręczając medal Annie Dymnej podkreślił, że piękna polszczyzna aktorki może wzmacniać komunikację pomiędzy odbiorcami kultury, ale może także służyć do komunikowania rzeczy dobrych. Zdaniem Prezydenta Anna Dymna to nie tylko wybitna aktorka, lecz również człowiek, który ma ogromne zasługi poprzez komunikowanie językiem polskim, pięknym, wyniesionym z rzemiosła artystycznego rzeczy istotnych, które czynią nas troszeczkę lepszymi przez zachęcanie w pięknej polszczyźnie do robienia rzeczy dobrych na rzecz innych ludzi.

Nagrodę „Zasłużony dla polszczyzny” Prezydent RP ustanowił cztery lata temu, aby uhonorować osoby mające wybitne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. To szczególne odznaczenie wręczane jest w związku z ustanowionym przez UNESCO Dniem Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Wyróżnienie to otrzymali do tej pory profesorowie Jan Miodek, Walery Pisarek i Jadwiga Puzynina.

Fotorelacja z koncertu „Wszystko jest poezja” na stronie 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej

Koncert „Wszystko jest poezja” przypominał twórczość Edwarda Stachury, ukazaną tym razem w nowych, współczesnych aranżacjach m.in: Kasi Nosowskiej, Patrycji Markowskiej czy Czesława Mozila. Obok wspomnianych powyżej artystów wystąpili również: Wojtek Mazolewski Quintet, Organek, Babu Król (Budyń, Bajzel), Skubas, Kasia Stankiewicz, Ewa Prus, Leniwiec, Art Color Ballet oraz Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” wraz z młodymi solistami: Sergiuszem Bieniasem, Kingą Compą, Karoliną Jankowską, Eweliną Pałasz i Mariuszem Wawrzyńczykiem. Całość wydarzenia poprowadził znany m.in. z serialu „Czas honoru” aktor Antoni Pawlicki, który poprzez nastrojowe, a niekiedy wręcz dramatyczne deklamacje utworów Stachury, tworzył most między przeszłością i przyszłością, która niczym klamra spina jubileuszowe obchody obu Uczelni.

Relacja filmowa TVPW

Całemu wydarzeniu towarzyszyła oprawa graficzna 3D realizowana w technice tzw. mappingu, polegająca na operowaniu światłem na powierzchni trójwymiarowego obiektu. Tym samym stuletnie mury Dużej Auli Politechniki Warszawskiej, stały się świadkiem artystycznych alegorii naszych czasów. Kompozycję dopełniały niezwykłe układy choreograficzne tancerzy.  

  • Scenariusz i reżyseria: Halina Przebinda
  • Kierownictwo muzyczne: Dariusz Łapiński
  • Scenografia: Anna Mioduszewska
  • Realizator światła: Artur Szyman
  • Realizator wizji: Krzysztof Muciek
  • Mapping: Łukasz Rusinek
  • Stroje: Anna Zeman
  • Narracja: Antoni Pawlicki
  • Produkcja: TOProduction

Organizatorzy:
Kancelaria Prezydenta RP, Narodowe Centrum Kultury, Rada Języka Polskiego, Biuro Kultury m.st. Warszawy, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Warszawski.

Koncert transmitowała stacja TVP Kultura. Retransmisja zaplanowana jest przez TVP 2 w dniu 21 lutego 2015 r. o godz. 23.45.

Podobne materiały:

Wystawa planszowa Biblioteki Głównej na 100-lecie obchodów Odnowienia Tradycji PW
Emisja monet na 100-lecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej
Karnawałowe zapusty w Dużej Auli
Wielki Bal Karnawałowy na 100-lecie nauczania w języku polskim