Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Koncert „Listy do Niepodległej” zwieńczeniem jubileuszowego roku 2018

Koncert „Listy do Niepodległej” zwieńczeniem jubileuszowego roku 2018

Widowisko artystyczne, które obejrzeliśmy 15 grudnia 2018 r. w Dużej Auli naszej Uczelni obrazowało historyczny proces utraty i odzyskania niepodległości. Muzyczny spektakl przygotowały zespoły artystyczne Politechniki Warszawskiej.

Spektakl „Listy do Niepodległej” ukazał niepodległość widzianą oczami uczestników wydarzeń związanych z jej odzyskiwaniem. Osób często niedoceniających swojego wpływu na przetaczającą się ponad ich głowami „wielką” historię, ale także tych gotowych do poświęceń oraz skłonnych dostosować się do każdej sytuacji. Każda z postaci staje przed wyborem związanym z niepodległością Polski. - Moim zamierzeniem jest opowieść o tym, że kształt jutra jest konsekwencją decyzji podejmowanych dziś i że historia nigdy się nie kończy - mówi autor scenariusza, Dariusz Łapiński.

Fotogaleria koncertu „Listy do Niepodległej”

Scenariusz opracowano na wybranych tekstach Jacka Kaczmarskiego. Widowisko rozpoczyna się w momencie, gdy Tadeusz Reytan 21 kwietnia 1773 roku zagrodził posłom wyjście z sali na Zamku Królewskim w Warszawie („Raport ambasadora”), przez czasy opresji rozbiorowych („Zesłanie studentów”, „Wigilia na Syberii”), drugą wojnę światową („Dylemat”), okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej („Czerwony autobus”), aż do czasów współczesnych.

Na zakończenie koncertu, słowo do zgromadzonych wygłosił prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Widowisko zrealizowano przy udziale czterech zespołów artystycznych Politechniki Warszawskiej.

• Reżyseria: Natalia Babińska.
  • Scenariusz i kierownictwo muzyczne: Dariusz Łapiński.
  • Scenografia: Klaudia Klimka
  • Choreografia, przygotowanie Zespołu Pieśni i Tańca: Janusz Chojecki
  • Przygotowanie Chóru: Dariusz Zimnicki.
  • Przygotowanie Teatru: Grzegorz Sierzputowski, Hanna Klepacka.
  • Słowa: Jacek Kaczmarski.
  • Muzyka: Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński, Dariusz Łapiński.
  • Aranżacje: Dariusz Łapiński, Marcin Partyka, Krzysztof Łochowicz, Jakub Szydło, Andrzej Zielak, Piotr Sawicki.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki