Jubileusz 15-lecia Chóru Akademickiego PW w Filharmonii Narodowej

Prawykonaniem utworów chóralnych a cappella oraz Harmoniemesse Józefa Haydna Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego rozpoczął świętowanie 15-lecia swojego istnienia. Zespół  wystąpił w sali koncertowej Filharmonii Narodowej 28 października 2015 r.

W repertuarze Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej znajdują się nie tylko dzieła różnych epok, ale też wielkie formy wokalno-instrumentalne, kompozycje w kilkunastu językach czy muzyka filmowa. Zespół niejednokrotnie wykonywał światowe premiery dedykowanych mu utworów. Koncert jubileuszowy miał być w zamyśle okazją nie tylko do świętowania 15-lecia, ale także pokazania zespołu w jego różnych odsłonach.

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej

W pierwszej części wystąpienia chór zaprezentował prawykonania skomponowanych na tę okazję utworów chóralnych a cappella. Warto podkreślić, że nieczęsto zdarza się, by repertuar koncertu w całości wypełniły kompozycje prezentowane publiczności po raz pierwszy. Występ stanowił więc prawdziwą gratkę dla melomanów i miłośników współczesnej muzyki chóralnej. W programie znalazły się dzieła cenionych polskich i zagranicznych kompozytorów, a wśród nich: Leonarda Ennsa, Vaclovasa Augustinasa, Ko Matsushity, Eilira Owena Griffithsa, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza czy Jakuba Neske. Nieodłącznym elementem ważnych koncertów stały się także utwory dyrygenta chóru - Dariusza Zimnickiego. Są one nie tylko okazją do posłuchania ciekawych współbrzmień czy rytmów, ale także wprowadzenia odrobiny humoru i artystycznej przewrotności. Uwielbiam tworzyć – to moja ogromna pasja! Wielokrotnie, niczym dumny rodzic, stałem przed utalentowanymi śpiewakami z chóru inżynierskiego i podziwiałem zapał, z jakim kreują skomponowaną czy też wyszperaną przeze mnie muzykę. Zapał wtórujący skupieniu, artyzmowi i nienagannej prezencji scenicznej. Każdemu życzę takiej satysfakcji z (pra)wykonania, jaką sam miewam. Nie wątpię, że tak będzie w filharmonii – zachęca Dariusz Zimnicki, dyrygent Chóru Akademickiego PW.

Chór wraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz znakomitymi solistami: Łucją Szablewską (sopran), Elżbietą Wróblewską (mezzosopran), Aleksandrem Kunachem (tenor) oraz Arturem Jandą (bas) wykonał w drugiej części koncertu Harmoniemesse B-dur Hob.XXII: 14 Józefa Haydna. Dzieło to nie jest często wykonywane, choć zachwyca niecodziennym brzmieniem i uroczystym charakterem. Nazwa mszy pochodzi od słowa harmonie, którym w czasach klasyków wiedeńskich określano zespoły instrumentów dętych. Haydn rozbudował w swojej kompozycji obsadę instrumentalną, rozpisując partie na flet, dwa oboje, dwa klarnety, dwa fagoty, dwa rogi i dwie trąbki. Koncert był więc okazją do doświadczenia klasycznego piękna w brzmieniu Orkiestry Kameralnej FN przy wtórze młodych i utalentowanych „inżynierów”. Wyjątkową tym bardziej, że nie każdy chór akademicki ma okazję prezentować się w tak prestiżowej sali koncertowej.

Koncert odbył się w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej to niewątpliwie jeden z najprężniej rozwijających się zespołów chóralnych w Polsce, zaliczany do ścisłej czołówki krajowych chórów akademickich. Zespół tworzą w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej – młodzi i ambitni śpiewacy, z oddaniem realizujący pasję śpiewu zespołowego. W ciągu 15 lat swojej działalności Chór miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach chóralnych, zazwyczaj zdobywając chlubne nagrody. Jest m.in. dwukrotnym zdobywcą Rubinowej Lutni - trofeum Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat - wymarzonej nagrody każdego polskiego chóru amatorskiego. Zwiedził przy tym przeszło dziesięć krajów Europy. Obecnie ChAPW śpiewa ponad 20 koncertów rocznie, zawsze entuzjastycznie przyjmowanych przez publiczność.

www.chor.pw.edu.pl

https://www.facebook.com/ChorAkademickiPW

https://www.youtube.com/user/ChAPW

https://www.facebook.com/events/923709564388380/

Źródło: ChAPW