Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / Filmowa wersja „Burzy” na 15-lecie Teatru PW

Filmowa wersja „Burzy” na 15-lecie Teatru PW

Teatr PW świętuje 15-lecie swojego istnienia… filmowo! 29 listopada 2020 r.  o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmowej wersji spektaklu „Burza” Williama Szekspira w wykonaniu politechnicznego teatru.

„Burza”, jedna z ostatnich sztuk Williama Szekspira, nie powstałaby gdyby nie wybuch epidemii, który zmusił pisarza do zejścia ze sceny i chwycenia za pióro. Podobnie filmowa wersja spektaklu „Burza” w wykonaniu Teatru PW nie zostałaby zrealizowana gdyby nie przeciwności losu. Aby ze względu na pandemię wiele miesięcy pracy i przygotowań nad coroczną premierą nie poszło na marne, zespół Teatru wpadł na pomysł zarejestrowania spektaklu kamerą.

Do współpracy zaproszono operatora Jacka Kościuszko i ekipę FILMiMAGE. - To, co robimy tutaj, to jest dla mnie zupełnie nowa przygoda. 30 aktorów, którzy często też mówią naprzemiennie. To nie jest tak jak w filmie. Tutaj czasami sceny trwają po 20 minut - mówił w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia Jacek Kościuszko, reżyser filmu.

Praca na planie zdjęciowym była bardzo intensywna i trwała pięć dni. Zdjęcia realizowane były w jednym z politechnicznych akademików.

Fot.: FILMiMAGE, źródło: facebook.com/TeatrPW

Produkcja Teatru PW, filmowa wersja „Burzy” Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka z fragmentami twórczości Olgi Tokarczuk, powstała z udziałem Chóru PW, Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band” oraz Zespołu Pieśni i Tańca PW.

Aby przybliżyć twórców i obsadę spektaklu, na profilu Teatru PW na Facebooku prezentowane są ich sylwetki. Obejrzeć już można również zwiastuny produkcji. Premiera odbędzie się 29 listopada o godz. 19.00 online na kanale Teatru PW na YouTubie. Film będzie dostępny do północy 29 listopada.

Fot.: Katarzyna Ustowska, źródło: facebook.com/TeatrPW

Filmową realizacją spektaklu „Burza” Teatr Politechniki Warszawskiej świętuje 15-lecie swojego istnienia. - Do jego utworzenia namówili mnie przedstawiciele Samorządu Studenckiego, którym zależało na tym by Uczelnia - po Zespole Pieśni i Tańca oraz Chórze - miała swój teatr. Zaproszono mnie na rozmowę do prof. Andrzeja Jakubiaka, ówczesnego Prorektora ds. Studenckich PW, który zapytał o moją wizję uczelnianego teatru. Odpowiedziałem, że chętnie, ale chciałbym robić teatr, bo nie potrafię robić kółka recytatorskiego. Może właśnie ta wypowiedź zadecydowała o mojej przyszłości - wspominał w 2015 r. w rozmowie z Biuletynem Politechniki Warszawskiej Grzegorz Sierzputowski, kierownik Teatru PW.

Twórcy i obsada spektaklu mają nadzieję, że „Burzę” uda się zagrać również na scenie, zobaczyć reakcje i poczuć emocje publiczności.

Powiązany materiał:
Wywiad z Grzegorzem Sierzputowskim na 10-lecie Teatru PW

Zdjęcia: plakat autorstwa Kasi Wierzchnickiej, fot. FILMiMAGE, Katarzyna Ustowska

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI