Ciekawe eksponaty Muzeum PW - pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej

Zdjęcie przedstawia pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej

fot. Muzeum Politechniki Warszawskiej

W Muzeum Politechniki Warszawskiej zobaczyć można doświadczalny nadajnik radiowy. Prawie 100 lat temu urządzenie służyło Radiu Poznańskiemu, potem trafiło na Wydział Elektryczny PW. Dzięki niemu prezydent stolicy Stefan Starzyński komunikował się z mieszkańcami.

Nadajnik Radiostacji Poznańskiej, pracował od 24 kwietnia 1927 r. z mocą 1,5 kW w terenie objętym zasięgiem stacji niemieckich. Kiedy w lutym 1934 roku Poznań wyposażono w nowy nadajnik Firmy Marconi o mocy 16 kW, stare urządzenie przejął prof. Janusz Groszkowski do Zakładu Radiotechniki (wówczas na Wydziale Elektrycznym PW) dla celów dydaktycznych. W związku z zagrożeniem wojennym nadajnik przestrojono na falę Warszawy II.

Urządzenie bardzo się przydało w 1939 roku, kiedy Niemcy rozpoczęli bombardowanie Warszawy. Dzięki niemu prezydent stolicy Stefan Starzyński był w stanie porozumiewać się z mieszkańcami. Nadajnik obsługiwali późniejsi profesorowie PW - Stanisław Ryżko i Roman Trechciński. 

Zdjęcie przedstawiające radiostację

Radiostacja/fot. Muzeum Politechniki Warszawskiej

Po 1945 r. urządzenie trafiło do studenckiego koła naukowego. Entuzjaści krótkofalarstwa przebudowali układ nadajnika do celów dydaktycznych oraz do pracy amatorskiej. Jego obecny stan jest wynikiem przystosowania dokonanego w Katedrze Urządzeń Radiotechnicznych kierowanej przez Stanisława Ryżko (uczeń i bliski współpracownik prof. Janusza Groszkowskiego).

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej przybliżającego ciekawą historię radiostacji przygotowanego w ramach cyklu Ciekawe eksponaty w zbiorach Muzeum Politechniki Warszawskiej.