Ciekawe eksponaty Muzeum PW - mikrokomputer μMCS 85

Zdjęcie mikrokomputera μMCS 85

fot. Muzeum Politechniki Warszawskiej

W Muzeum Politechniki Warszawskiej zobaczyć można wiele interesujących obiektów świadczących o rozwoju polskiej myśli technicznej. Jednym z nich jest mikrokomputer, który jako pierwszy w Polsce wykorzystywał mikroprocesor Intel 8085.

Mikrokomputer μMCS 85 powstał pod koniec lat 70. XX wieku z inicjatywy trzech członków Studenckiego Koła Naukowego „Mikronika”, które działało na ówczesnym Wydziale Mechaniki Precyzyjnej (obecnie Wydział Mechatroniki). Skonstruowali go: mgr inż. Leszek Łęgowiecki, mgr inż. Michał Staszewski i dr inż. Dariusz Pieczerak. Wykorzystali m.in. elementy odbiornika telewizyjnego i pamięć kasetową. Obudowę wykonał mgr inż. Bogdan Stanclik.

Mikrokomputer był powielany w kilku egzemplarzach i stał się podstawą do budowy innych tego typu urządzeń. W 2007 r. został przekazany do Muzeum Politechniki Warszawskiej i można go oglądać w sali ekspozycyjnej.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu przybliżającego ciekawą historię skonstruowanego na PW mikrokomputera. Powstał jako pierwszy w ramach cyklu „Ciekawe eksponaty w zbiorach Muzeum Politechniki Warszawskiej”.