Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / 135. rocznica urodzin prof. Jana Czochralskiego

135. rocznica urodzin prof. Jana Czochralskiego

Bez odkrytej przez Jana Czochralskiego metody wytwarzania monokryształów zapewne nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, komputerów i całej elektroniki. W tym roku mija 135 rocznica urodzin tego wybitnego naukowca.

Profesor Jan Czochralski zwany „ojcem światowej elektroniki” jest dla Politechniki Warszawskiej postacią szczególną. W 1916 roku odkrył metodę otrzymywania monokryształów metali, która została zastosowana powszechnie w technologiach elektronowych, dokonując niezwykłej rewolucji technicznej XX i XXI wieku.

Życie naukowca naznaczone było wieloma przeciwnościami losu. Po studiach w Berlinie pracował w renomowanych niemieckich ośrodkach badawczych. W szczycie swych możliwości intelektualnych w 1928 r. zdecydował się na powrót do kraju, na Politechnikę Warszawską, aby służyć Ojczyźnie i dzielić się wiedzą. Do powrotu do kraju nakłonił go prof. Henryk Mierzejewski w porozumieniu z Prezydentem prof. Ignacym Mościckim. W 1929 r. prof.  Jan Czochralski otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Warszawskiej.

W okresie okupacji uczony działał w podziemiu, jednak powojenne władze oskarżyły go o kolaborację, na wiele lat dyskredytując profesora w środowisku naukowym. W 2011 roku Senat Politechniki Warszawskiej, na podstawie badań archiwalnych przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Mirosława Nadera z inicjatywy ówczesnego Rektora Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierza Kurnika, przywrócił prof. Janowi Czochralskiemu dobre imię i należne miejsce w Panteonie nauki polskiej. Następnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu jego zasług naukowych, postanowił oddać mu hołd i ustanowił rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego. Powstały nowe publikacje, filmy, audycje, upamiętniono Profesora pomnikami, tablicami, nazwami ulic, placów, audytoriów oraz setkami wydarzeń, przywracając go do obiegu naukowego i społecznego. Na mocy umowy pomiędzy Politechniką Warszawską a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustanowiono również konkurs jego imienia.

14 listopada 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy „IEEE Milestone” honorującej epokowe odkrycie dokonane przez Profesora. Wydarzenie to było wyrazem najwyższego uznania. Wcześniej miało miejsce w Polsce tylko raz. Otrzymało go trzech polskich matematyków z krajowego Biura Szyfrów: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy jako pierwsi złamali kody Enigmy, za pomocą skonstruowanej przez siebie maszyny.

Dziś nazwisko Profesora, kojarzone jest ze stosowaną do dzisiaj i na całym świecie metodą otrzymywania monokryształów krzemu i na stałe już zostało wpisane do „Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich”. Rodzinny grobowiec naukowca znajduje się na starym cmentarzu w Kcyni. Przedsięwzięcie jego odbudowy wsparła m.in. Politechnika Warszawska.

Powiązane materiały:

„Kamień Milowy” prof. Jana Czochralskiego odsłonięty
Prof. Jan Czochralski - przywracanie pamięci o „ojcu światowej elektroniki”
Laureaci Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego
Uczelnia uregulowała swoje zobowiązania historyczne
Tablica pamiątkowa na grobie prof. Jana Czochralskiego

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI