10 lat Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”

LXXXV koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli był zarazem koncertem jubileuszowym Inżyniersów. W programie nie zabrakło odwołań do nieśmiertelnych przebojów przeplatanych kadrami z historii zespołu.

Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band powstała w 2005 roku, dzięki staraniom grupy przyjaciół, która postanowiła wyjść naprzeciw swoim muzycznym pasjom. Pomysł przedstawiono prof. Andrzejowi Jakubiakowi, ówczesnemu Prorektorowi ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej. To właśnie jemu zawdzięczamy objęcie zespołu mecenatem Uczelni. Jak zresztą sam powiedział podczas jubileuszowego koncertu w Małej Auli - Orkiestra The Engineers Band powstała z grzechu zazdrości. Ten powodowany był występem big bandu ze szwajcarskiej politechniki w Zurychu (ETH). Odtąd i nasza Uczelnia mogła pochwalić się swoją orkiestrą na miarę wielkich scen.

Fotogaleria jubileuszowego koncertu Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band”

Poczucie związku z Politechniką oraz duży udział studentów PW w składzie zespołu zaowocowały nazwą grupy. Niemniej pod batutą Dariusza Łapińskiego - kierownika artystycznego oraz dyrygenta orkiestry, występują studenci i absolwenci niemal wszystkich warszawskich uczelni.

Mariusz Wawrzyńczak z Okiestrą Rozrywkową PW

Starannie dobrany repertuar zespołu obejmuje nie tylko oryginalnie zaaranżowane standardy muzyki rozrywkowej i tanecznej, ale także wielkie przeboje muzyki pop, rocka, zarówno w wersji wokalnej jak i instrumentalnej. Z Inżyniersami występowały takie gwiazdy jak:  Hanna Banaszak, Vadim Brodski, Halina Mlynkova czy Ania Rusowicz. Wśród ostatnich sukcesów orkiestry wymienić można choćby zwycięstwo solisty zespołu - Mariusza Wawrzyńczyka, który w duecie z Justyną Panfilewicz wykonał utwór Skaldów Nie widzę Ciebie w swych marzeniach, za co otrzymał nagrodę SuperDebiutów podczas Festiwalu Opole 2015. Wspominając ważne dla zespołu wydarzenia nie można również pominąć tegorocznego koncertu zorganizowanego z okazji dnia mowy polskiej „Wszystko jest poezja” z piosenkami do tekstów Edwarda Stachury i udziałem Prezydenta RP. Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej akompaniowała wówczas takim artystom jak Czesław Mozil czy Katarzyna Nosowska.

Na scenie przemawia Dariusz Łapiński. Obok (z lewej strony) prof. Jan Szmidt, Rektor PW

Ponadto w tegorocznej edycji nagrody ProJuvenes - przyznawanej corocznie przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - wśród 10 nominacji, które stały się udziałem Politechniki Warszawskiej, zespół The Engineers Band obok Teatru Politechniki Warszawskiej otrzymał zaproszenie w kategorii Kultura studencka.

Wykonany 5 listopada br. na rozpoczęcie 14. sezonu Wielkiej Muzyki w Małej Auli, jubileuszowy koncert The Engineers Band dostarczył wrażeń na miarę wielkich audytoriów. Ten muzyczny spektakl stanowił bowiem niezwykłą mieszankę najważniejszych faktów, które formowały orkiestrę w ciągu minionej dekady, a zarazem ukazywały jej osiągnięcia w archiwalnych, filmowych kadrach. Jak podkreślił Dariusz Łapiński, od samego początku orkiestrze towarzyszy niezmiennie kilka szlagierów. Jednym z nich jest Copacabana (Barry Manilow), która rozpoczęła jubileuszowy koncert.

Muzyczne rendez-vous z Inżyniersami zaszczycił swoją obecnością m.in. prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, który wygłosił słowo do zebranych licznie gości oraz wręczył pamiątkowe medale i dyplomy zasłużonym członkom zespołu.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Podobny materiał:
Nasza orkiestra w europejskiej stolicy balów

Zdjęcia: Biuletyn PW