Biuletyn PW / Konkursy / Projekty z PW w finale konkursu KOKOS

Projekty z PW w finale konkursu KOKOS

Łódź podwodna OKOŃ, robot humanoidalny Melson, bolid e-MaksPower, rakieta sterowana FOK, bolid WUT-3, pojazd Orion i przekształtnik do ładowania pojazdów elektrycznych zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcji Studenckich (KOKOS). Laureatów poznamy 30 maja 2020 r.

KOKOS to realizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów inicjatywa skierowana do studentów najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Cel jest prosty - wyłonić i nagrodzić najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontować ich prace z wymagającym światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów.

W tym roku projekty można było zgłaszać w pięciu kategoriach: Railway, Vehicle, Life Upgrade, Smart Robots i Joker.

Roboty z KNR-u

O zwycięstwo w kategorii Smart Robots (doceniającej twórców robotów) powalczą dwa projekty z Koła Naukowego Robotyków (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa). To automatyczna, robotyczna łódź podwodna OKOŃ (celem projektu jest realizacja badań podwodnych i wdrażanie autonomii w pojazdach poruszających się w środowisku wodnym) oraz robot humanoidalny Melson (próbujący naśladować człowieka, przypominający go wyglądem, poruszający się jak on, potrafiący naśladować jego ruchy w czasie rzeczywistym oraz postrzegający otoczenie za pomocą sensorów).

Bolid dla Maksa

W finale kategorii Life Upgrade (nastawionej na projekty, które mają uczynić nasze życie lepszym) znalazł się e-MaksPower - w pełni funkcjonalny bolid sportowy dla osoby niepełnosprawnej o znacznie ograniczonym zakresie ruchu. Docelowym odbiorcą projektu jest Maks - chłopiec, który potrafi poruszać jedynie nadgarstkiem. e-MaksPower to efekt współpracy studentów z czterech kół naukowych z Politechniki Warszawskiej: Koła Naukowego ADek (Wydział Elektryczny), Koła Naukowego Robotyków, Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (oba z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa) i Międzywydziałowego Koła Naukowego Smart City (Wydział Inżynierii Lądowej) oraz studenta z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Trzy pojazdy

Rakieta sterowana FOK Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), bolid WUT-3 WUT Racing (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) i pojazd Orion Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) zakwalifikowały się do finału w kategorii Vehicle - doceniającej konstruktorów różnego rodzaju pojazdów.

Rakieta FOK jest konstrukcją latającą, porusza się w przestrzeni powietrznej. Potrafi osiągnąć pułap około 1800 metrów! Rakieta jest w stanie wykonywać w trakcie lotu wcześniej zaprogramowaną sekwencję wychyleń sterów lub realizować algorytmy sterowania automatycznego.

WUT-3 to bolid wyścigowy budowany ściśle według regulaminu określonego przez organizatorów zawodów Formula Student.

Z kolei Orion to pojazd miejski o ekstremalnie niskim zużyciu paliwa, kształtem przypominający samochód osobowy, z miejscem dla jednej osoby z bagażem. Pojazd został stworzony jako alternatywa dla samochodów osobowych wykorzystywanych obecnie na drogach.

Ładowarka jako joker

Wśród finalistów kategorii JOKER (dla nietuzinkowych konstrukcji) ma Koło Naukowe ADek (Wydział Elektryczny) i ich przekształtnik do ładowania pojazdów elektrycznych w topologii Dual Active Bridge. Jest to ładowarka przeznaczona do stworzonych przez koło gokartów elektrycznych. Dzięki niej wyeliminowany został problem polegający na niewydajnym ładowaniu baterii znajdujących się na pokładach gokartów.

Przed twórcami projektów zdalne prezentacje i obrony zgłoszonych prac przed Komisją Konkursową. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 30 maja 2020 r.

Wszystkie finałowe projekty można zobaczyć TUTAJ>>

Źródło: Biuro ds. Promocji i Informacji PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI