Mieszkanie Plus: Konkurs Modelowy Dom Jednorodzinny

9 marca 2018 roku upływa termin rejestracji w konkursie na projekt Modelowego Domu Jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus, organizowanego przez spółkę BGK Nieruchomości. Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs skierowany jest do studentów uczelni technicznych i instytutów badawczych działających przy ośrodkach akademickich. Głównym zadaniem uczestników jest opracowanie koncepcji architektonicznych w czterech kategoriach:

  • dom szeregowy,
  • dom bliźniaczy,
  • dom wolnostojący,
  • dom wolnostojący w gminach wiejskich.

Od uczestników konkursu oczekuje się przedstawienia modułowych, inteligentnych rozwiązań, które pozwolą maksymalnie skrócić czas realizacji inwestycji oraz obniżyć ich koszty. Dodatkowo punktowane będą projekty, w których prace budowlane będzie mógł wykonać przyszły użytkownik we własnym zakresie oraz rozwiązania typu „zrób to sam”.

Układy funkcjonalne domów muszą być zróżnicowane i elastyczne z możliwością dostosowania do zmieniających się potrzeb użytkowników, przy zakładanym modelu rodziny 2+3. Punktowane będą również m.in. energooszczędność i ograniczenie strat cieplnych, trwałość obiektu, materiałów i technologii w przyjętych rozwiązaniach projektowych, a także estetyka i prostota.

Organizatorem konkursu jest spółka BGK Nieruchomości, która zamierza wybudować prototypowe osiedla przynajmniej w 10 lokalizacjach. Docelowo najlepsze projekty mają szansę być wykorzystane i budowane w programie Mieszkanie Plus w całej Polsce. Pula nagród w konkursie wynosi 80 tysięcy złotych. Regulamin konkursu, a także formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej www.bgkn.pl.

Podobny materiał:
Rozstrzygnięcie konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”

Źródło: BGK Nieruchomości