Biuletyn PW / Konkursy / Inżynierowie z PW laureatami konkursu „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”

Inżynierowie z PW laureatami konkursu „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”

„Generator fizycznie niekopiowalnych kluczy kryptograficznych” zajął trzecie miejsce w konkursie Dziennika Gazety Prawnej „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”. Twórcami rozwiązania są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Dr inż. Krzysztof Gołofit, kierownik zespołu, i prof. Piotr Wieczorek z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW postanowili wykorzystać mikroskopijne różnice w strukturze układów elektronicznych do stworzenia ultrabezpiecznych układów kryptograficznych. „Generator fizycznie niekopiowalnych kluczy kryptograficznych” to swego rodzaju cyfrowy odcisk palca, w który można byłoby wyposażać niewielkie układy scalone, zabezpieczając je w ten sposób przed dostępem ze strony niepowołanych osób.

W przypadku standardowych zabezpieczeń klucz kryptograficzny otrzymuje się korzystając z generatora liczb losowych, który prezentuje wartość zwaną ziarnem. Ziarno podlega następnie seriom przekształceń, tak aby stać się kluczem. Słabość takiego rozwiązania polega na tym, że etap tworzenia ziarna jest oparty na określonych operacjach matematycznych, które nie są w pełni losowe - wiedza o tym, jaki algorytm został wykorzystany, ułatwia złamanie układu. Układ opracowany przez badaczy z PW jest odporny na taką ingerencję, bazuje bowiem na atomowych różnicach w strukturze tranzystorów i uniemożliwia dotarcie do ziarna.

Dziennik Gazeta Prawna już po raz ósmy zorganizował konkurs „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”, do którego zaprosił polskie uczelnie, instytuty badawcze, jednostki naukowe PAN oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nominowane przez redakcję wynalazki były prezentowane na łamach dziennika.

Powiązany materiał:

Święty Graal kryptografii

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI