Absolwenci PW wyróżnieni w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Elżbieta Szymańska i Michał Wojciechowski, absolwenci Wydziału Architektury PW, zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie Dream House za pracę pt. „Szuflada Potrzeb - Dom jako Manifest Pracy i Życia Architekta”.

Projekt powstał w wyniku poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak efektywnie wykorzystać budowanie wertykalne, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń miejską.

„(…) należy budować tam, gdzie jest to możliwe, a jednocześnie uszlachetniać puste i pozbawione życia miejsca - adaptować fabryki, dawne zakłady pracy, przestrzenie podmostowe, plomby miejskie czy ślepe ściany, tak jak w przypadku naszego projektu!” - czytamy w opisie koncepcji.

Autorzy projektu Elżbieta Szymańska i Michał Wojciechowski zaproponowali zastosowanie specjalnych szyn mocowanych na rusztach, tak aby umożliwić elastyczne kreowanie domu.

Każdy blok funkcjonalny możemy rozsuwać, dzięki czemu powierzchnia naszego modułu dostosowuje się do bieżących potrzeb. W ten sposób można regulować również dostęp światła naturalnego do wnętrza domu. Jednak najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest elastyczność w transparentności naszej przestrzeni, którą możemy się niejako dzielić prezentując światu jasną część publiczną lub utrzymać wysoki, pożądany poziom prywatności naszego domowego zacisza” - tłumaczą architekci.

Projekt zobaczyć można na stronie: http://www.architize.com/househonorablementions

Zdjęcie: Elżbieta Szymańska i Michał Wojciechowski