Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

10 Lis

Wystawa o pierwszym Rektorze PW

10:00 - 31 Gru 18:00

Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum w Tykocinie zaprasza na wystawę czasową pt. „Zygmunt Straszewicz - życie pod napięciem” przygotowaną przez Stowarzyszenie „Tryby Historii” z Białegostoku.

Wystawa poświęcona jest postaci Zygmunta Franciszka Straszewicza (1860-1927) urodzonego w Tykocinie naukowca, pedagoga i wielkiego patrioty, pierwszego Rektora Politechniki Warszawskiej w 1915 r.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 listopada, od godz. 10.00, do 31 grudnia 2020 r.

Organizatorzy wystawy, ze względów epidemicznych, zachęcają do wirtualnego zwiedzania i śledzenia materiałów internetowych publikowanych za pośrednictwem profili FB organizatorów wydarzenia: Stowarzyszenia „Tryby Historii”, Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie.

Informacje dotyczące wystawy dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

16 Lis

Quiz o PW - I etap

19:30 - 27 Lis 16:00

Wszyscy studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Warszawskiej mogą wziąć udział w wyjątkowym konkursie organizowanym w ramach Święta PW. Jego uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z różnorodnymi pytaniami dotyczącymi uczelni, poznać politechniczne ciekawostki oraz wygrać nagrody.

Gra składa się z trzech etapów. Do I etapu można się zgłaszać do 25 listopada 2020 r.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

24 Lis

Konferencja Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN

09:00 - 25 Lis 16:30

24-25 listopada br. w formule online odbędzie się szósta edycja konferencji Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN. Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny. 

Konferencja nie będzie jednostronna, a interaktywna - organizatorzy zapewnią wszystkim uczestnikom możliwość udziału w dyskusji nad najważniejszymi kwestiami w szkolnictwie wyższym.

W ramach wydarzenia zaplanowano dwa dni transmisji na żywo pełne debat z udziałem najbardziej prominentnych przedstawicieli środowiska akademickiego w Polsce oraz rzeczowych prezentacji najlepszych rozwiązań wspierających działalność uczelni zwłaszcza w czasie COVID.

Merytorycznie LUMEN 2020 skupi się na zagadnieniach związanych ze skutkami COVID-19, wdrażaniem Ustawy 2.0 i wyzwaniami nowej kadencji władz rektorskich. Organizatorzy pokażą aktualne trendy w szkolnictwie wyższym, omówione zostaną liczne zmiany prawne i zaprezentowane innowacje zarządcze gotowe do zaadaptowania na uczelniach.

Łącznie program Konferencji LUMEN obejmuje 10 paneli z udziałem 40 praktyków zarządzania uczelniami. Każdy z paneli poświęcony jest innemu, kluczowemu tematowi związanemu z aktualną sytuacją uczelni w Polsce i na świecie. Pierwszy dzień konferencji dotyczyć będzie zarządzania strategicznego, a drugi zarządzania operacyjnego.

Obszerność tematyki konferencji najlepiej oddają tytuły poszczególnych paneli:

Zarządzanie strategiczne (24 listopada):

 • Strategiczne wyzwania w szkolnictwie wyższym i nauce
 • Nowi liderzy uczelni i ich programy - panel z udziałem rektorów kadencji 2020-2024
 • Uczelnie ery post-covidowej - doświadczenia i dobre praktyki
 • Doskonalenie potencjału kadry dydaktycznej XXI wieku - kompetencje kluczowe, nowoczesne narzędzia oraz metody kształcenia
 • Ewaluacja działalności naukowej 2017-2021 - wyzwania, strategie zarządcze i narzędzia (panel z udziałem prof. Krzysztofa Zaremby, Rektora Politechniki Warszawskiej - godz. 15.15)

Zarządzanie operacyjne (25 listopada):

 • Zarządzanie dorobkiem naukowym - gdzie w strukturach uczelni umiejscowić odpowiedzialność operacyjną?
 • Techniczna obsługa procesu ewaluacji - od danych do informacji
 • Gdy sprint zamienia się w maraton - kształcenie zdalne jako element długoterminowej strategii działania i rozwoju szkół wyższych
 • Narzędzia ułatwiające zarządzanie uczelnią w erze Covid - doświadczenia i dobre praktyki
 • Jak bezpiecznie i efektywnie organizować egzaminy studenckie na odległość w kontekście pandemii COVID-19?

Informacje o konferencji dostępne są TUTAJ>> 

Gdzie?

online

24 Lis

Konferencja „Polacy Zmieniają Świat”

14:00

24 listopada 2020 r. o godz. 14.00 rozpocznie się konferencja prasowa online - inauguracja projektu „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem”. Politechnika Warszawska jest partnerem naukowym inicjatywy.

Projekt powstał z potrzeby wzmocnienia współpracy biznesowej (głównie dużych polskich firm i spółek Skarbu Państwa) z polskimi naukowcami, inżynierami i wynalazcami pracującymi i mieszkającymi poza granicami Polski. Celem jest wsparcie polonijnych naukowców i umożliwienie im rozwoju oraz współpracy z najlepszymi ekspertami oraz instytucjami.

Liderem naukowym projektu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, któremu towarzyszą Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, w skład którego wchodzą spółki Skarbu Państwa: Grupa Azoty SA, KGHM Polska Miedź SA, PGNIG SA, PGE Dystrybucja SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW, Enea Operator, LW „Bogdanka”.

Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na stronach: pap-mediaroom.pl  oraz debata.infostrefa.tv.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

27 Lis

Studencka Konferencja Kosmiczna

10:00 - 28 Lis 14:30

W dniach 27-28 listopada br. odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Politechnikę Gdańską, pierwsza edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej.

Konferencja poświęcona  będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych. Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.

Celem konferencji jest wymiana informacji o realizowanych projektach, promocja działań edukacyjnych związanych z sektorem kosmicznym, a także dyskusja na temat potrzebnych w sektorze kompetencji. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. o projektowaniu, budowie i eksploatacji minisatelitów, systemach nawigacji satelitarnej GNSS, komunikacji satelitarnej, aplikacjach systemów satelitarnych do monitoringu środowiska morskiego i strefy przybrzeżnej, medycynie kosmicznej, robotyce i mechanice, jak również poruszą zagadnienia prawa kosmicznego.

SKK 2020 będzie także okazją do uroczystego ogłoszenia wyników trzeciej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa POLSA za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. Dodatkowo, uczestnicy konferencji wezmą udział w warsztatach poświęconych prowadzeniu misji kosmicznych oraz będą mieli możliwość odwiedzenia laboratorium fizycznego, zlokalizowanego w Hevelianum.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, program i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

27 Lis

Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne

16:00 - 18:00

Grupa Filozofii Fizyki działająca przy Międzynarodowym Centrum Ontologii Formalnej (ICFO) Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW zaprasza 27 listopada 2020 r. na kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021”.

Wykład pt. „Time in quantum gravity” wygłosi Claus Kiefer (University of Cologne).

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021” to cykl międzynarodowych spotkań online światowej klasy filozofów i fizyków. Celem inicjatywy jest udostępnienie najnowszych badań i rozwiązań w zakresie podstaw fizyki czasoprzestrzeni.

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne” odbywa się co dwa tygodnie, w godz. 16.00-18.00, za pośrednictwem aplikacji Zoom. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zarejestrować, wysyłając wiadomość do dr. Antonio Vassallo z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW na adres: antonio.vassallo@pw.edu.pl.

Nagrania spotkań (wykład plus dyskusja) są udostępniane publicznie na kanale YouTube ICFO.

Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

29 Lis

Premiera „Burzy” Teatru PW - online

19:00

Teatr PW świętuje 15-lecie swojego istnienia… filmowo! 29 listopada 2020 r.  o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmowej wersji spektaklu „Burza” Williama Szekspira w wykonaniu politechnicznego teatru.

Produkcja Teatru PW, filmowa wersja „Burzy” Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka z fragmentami twórczości Olgi Tokarczuk, powstała z udziałem Chóru PW, Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band” oraz Zespołu Pieśni i Tańca PW.

Premiera odbędzie się 29 listopada o godz. 19.00 online na kanale Teatru PW na YouTubie. Film będzie dostępny do północy 29 listopada.

Gdzie?

online

8 Gru

Women in Tech Summit 2020

09:00 - 9 Gru 18:00

W dniach 8-9 grudnia 2020 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji „Perspektywy Women in Tech Summit”, tym razem online. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wśród wirtualnych wystawców znajdzie się Politechnika Warszawska.

Perspektywy Women in Tech Summit to wydarzenie łączące tematykę naukową i technologiczną, którego celem jest dążenie do coraz lepszego poznania i zrozumienia problemów współczesności, a także podjęcie próby zaprojektowania ich rozwiązań.

Ważną rolę w tym procesie odgrywają uczelnie techniczne - miejsca, w których powstają nieszablonowe pomysły i projekty odpowiadające na potrzeby współczesnych społeczeństw.

W programie konferencji: 

 • ponad 50 wystąpień mówców z całego świata poruszających tematykę rozwoju technologii wobec zagrożeń klimatycznych, bezpieczeństwa danych, technologii w edukacji oraz technologii w kontekście globalnych kryzysów;
 • 30 tech-talków;
 • 60 warsztatów technologicznych i dotyczących kompetencji miękkich;
 • ponad 200 sesji mentoringowych;
 • networking.

Odwiedzający wirtualne stoisko PW będą mieli szansę lepiej poznać uczelnię i dowiedzieć się, jak dołączyć do grona jej studentów.

Studentki i doktorantki z polskich uczelni technicznych mogą uczestniczyć w wydarzeniu bezpłatnie. Rejestracja przez stronę: www.womenintechsummit.pl - przycisk GRANTS.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

9 Gru

Sieć 5G - konferencja online

00:00 - 10 Gru 00:00

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów organizują V Międzynarodową Konferencję pt. „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji - technika, zdrowie, regulacje i edukacja”, która odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2020 r.

Konferencja ma charakter popularnonaukowy i kierowana jest do środowisk naukowych, administracji publicznej, biznesu i mediów oraz do wszystkich środowisk i osób zainteresowanych tematyką pola elektromagnetycznego (PEM) oraz sieci 5G.

Celem konferencji jest promowanie najnowszej, naukowej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na środowisko oraz życie i zdrowie człowieka.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się jak działa mechanizm fake newsów oraz zrozumieją wagę walki z dezinformacją, która narosła wokół sieci 5G.

Prelegentami konferencji będą naukowcy, eksperci, dziennikarze i specjaliści zajmujący się zagadnieniami PEM. Będą oni reprezentowali Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Francję, Australię, a w swoich wystąpieniach skupią się wokół badań nad PEM, prowadzonych w ich krajach, pomiarach pola elektromagnetycznego w środowisku, w tym kampaniach pomiarowych, obowiązujących normach oraz regulacjach. Opowiedzą także o sposobie walki z dezinformacją w innych krajach.

Po każdym z bloków tematycznych odbędzie się panel dyskusyjny, w czasie którego połączymy się na żywo z każdym z Prelegentów, a pierwsze 200 osób zarejestrowanych na wydarzenie będzie mogło zadawać pytania na czacie.

Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym. Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod adresem: https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/pl/rejestracja/

Konferencja będzie transmitowana online http://www.gov.pl/5G lub http://www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/.

Gdzie?

online

10 Gru

Quiz o PW - II etap

16:00

W II etapie Quizu o PW spotkają się uczestnicy, którzy najlepiej poradzili sobie z pierwszą częścią konkursu. Na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć, by dostać się do finału? Tego będzie można dowiedzieć się podczas telekonferencji zaplanowanej na 10 grudnia br.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

11 Gru

Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne

16:00 - 18:00

Grupa Filozofii Fizyki działająca przy Międzynarodowym Centrum Ontologii Formalnej (ICFO) Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW zaprasza 11 grudnia 2020 r. na kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021”.

Wykład pt. „The rise and fall of scientific problems” wygłosi Radin Dardashti (University of Wuppertal).

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021” to cykl międzynarodowych spotkań online światowej klasy filozofów i fizyków. Celem inicjatywy jest udostępnienie najnowszych badań i rozwiązań w zakresie podstaw fizyki czasoprzestrzeni.

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne” odbywa się co dwa tygodnie, w godz. 16.00-18.00, za pośrednictwem aplikacji Zoom. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zarejestrować, wysyłając wiadomość do dr. Antonio Vassallo z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW na adres: antonio.vassallo@pw.edu.pl.

Nagrania spotkań (wykład plus dyskusja) są udostępniane publicznie na kanale YouTube ICFO.

Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

17 Gru

Quiz o PW - III etap

16:00

Podczas finałowego etapu Quizu o PW wyłonione zostaną osoby, które udowodniły, że Politechnika Warszawska nie ma dla nich (prawie) żadnych tajemnic. Transmisja 17 grudnia br. na profilu Politechniki Warszawskiej na Facebooku.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

8 Sty

Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne

16:00 - 18:00

Grupa Filozofii Fizyki działająca przy Międzynarodowym Centrum Ontologii Formalnej (ICFO) Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW zaprasza 8 stycznia 2021 r. na kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021”.

Wykład pt. „On the structure of time in physical theory” wygłosi Karim Thébault (University of Bristol).

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021” to cykl międzynarodowych spotkań online światowej klasy filozofów i fizyków. Celem inicjatywy jest udostępnienie najnowszych badań i rozwiązań w zakresie podstaw fizyki czasoprzestrzeni.

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne” odbywa się co dwa tygodnie, w godz. 16.00-18.00, za pośrednictwem aplikacji Zoom. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zarejestrować, wysyłając wiadomość do dr. Antonio Vassallo z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW na adres: antonio.vassallo@pw.edu.pl.

Nagrania spotkań (wykład plus dyskusja) są udostępniane publicznie na kanale YouTube ICFO.

Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

22 Sty

Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne

16:00 - 18:00

Grupa Filozofii Fizyki działająca przy Międzynarodowym Centrum Ontologii Formalnej (ICFO) Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW zaprasza 22 stycznia 2021 r. na kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021”.

Wykład pt. „Spacetime the many substances” wygłosi Vera Matarese (University of Bern).

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne 2020/2021” to cykl międzynarodowych spotkań online światowej klasy filozofów i fizyków. Celem inicjatywy jest udostępnienie najnowszych badań i rozwiązań w zakresie podstaw fizyki czasoprzestrzeni.

„Warszawskie Kolokwium Czasoprzestrzenne” odbywa się co dwa tygodnie, w godz. 16.00-18.00, za pośrednictwem aplikacji Zoom. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zarejestrować, wysyłając wiadomość do dr. Antonio Vassallo z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW na adres: antonio.vassallo@pw.edu.pl.

Nagrania spotkań (wykład plus dyskusja) są udostępniane publicznie na kanale YouTube ICFO.

Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

2 Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

W dniach 2-3 lipca 2021 r. w Płocku odbędzie się Forum Budowlane „Budownictwo Zrównoważone”.

Forum Budowlane w Płocku jest wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim. Jego wiodącym tematem, w bieżącej edycji, będzie „budownictwo zrównoważone” zarówno w warstwie technicznej, jak i w warstwie społecznej - odniesionej do rozwoju i utrzymania infrastruktury budowlanej Miasta Płocka i regionu Mazowsza.

Do środowiska budowlanego kierowane są pytania dotyczące możliwości ograniczenia i recyklingu odpadów, oszczędności w zużyciu energii, zachowania naturalnych warunków środowiska, wykorzystania naturalnych i przyjaznych dla środowiska źródeł energii, kształtowania architektury i konstrukcji obiektów wg współczesnych możliwości technicznych i potrzeb społecznych, rozwoju systemów IoT (internet rzeczy) w budownictwie, itp.

Pokazanych zostanie wiele nowatorskich rozwiązań produktowych, technologicznych, systemowych i organizacyjnych, służących kształtowaniu budownictwa według zasad zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście wypowiadać się będą naukowcy i zaproszeni eksperci, a także przedstawiciele władz samorządowych.

Do udziału w forum organizatorzy zapraszają inżynierów budownictwa, studentów i pracowników naukowych uczelni, firmy funkcjonujące w sektorze budownictwa i inżynierii środowiska oraz wszystkich zainteresowanych tematyką.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Płock

CYTAT TYGODNIA

"

 

Nie poznamy prawdy,
nie znając przyczyny

Arystoteles

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego