Kalendarium

30/
09

100-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii - wystawa

13:00 - 31 Paź 15:30

Z okazji jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii można obejrzeć wystawę pamiątek z okresu jego działalności. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w  Muzeum PW w Gmachu Głównym do 31 października 2021 r.

W sali ekspozycyjnej Muzeum PW zgromadzono liczne pamiątki w postaci dokumentów, opracowań kartograficznych, akcesoriów oraz instrumentów geodezyjnych. Na szczególną uwagę zasługują osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału, często własnoręczne skrypty, listy ocen lub korespondencja. Interesująco prezentuje się zbiór prac dyplomowych i opracowań z okresu sprzed II wojny światowej.

Dydaktyczna działalność Wydziału jest również obecna w nowszych materiałach. Są to prace dyplomowe, skrypty i podręczniki sygnowane nazwiskami autorów z grona kadry naukowej Wydziału, często będących fundamentem wiedzy dla kilku pokoleń geodetów. Osiągnięcia i ofertę naukową przedstawiają przykładowe prace naukowe i rozwojowe sięgające współczesnych rozpraw habilitacyjnych i prac wdrożeniowych.

Wystawę uzupełnia niewielka ekspozycja wybranych akcesoriów i instrumentów geodezyjnych, z których najciekawiej prezentują się przyrządy obliczeniowe, pierwsze odbiorniki GPS i klasyczne noniuszowe teodolity.

Wystawę przygotował Wydział Geodezji i Kartografii we współpracy z Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Gdzie?

sala ekspozycyjna Muzeum PW w Gmachu Głównym PW (Plac Politechniki 1)

1/
10

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

Rektor i Senat Politechniki Warszawskiej zapraszają na transmisję z uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022, która odbędzie się 1 października 2021 r. o godz. 10.00 w Gmachu Głównym PW. Transmisja dostępna będzie na stronie internetowej Politechniki Warszawskiej: pw.edu.pl/inauguracja2021.

Program:

  • hymn państwowy;
  • powitanie uczestników uroczystości;
  • przemówienie Rektora PW prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby;
  • wystąpienia okolicznościowe;
  • immatrykulacja;
  • wystąpienie Przewodniczącego Samorządu Studentów PW;
  • wystąpienie Przewodniczącego Rady Doktorantów PW;
  • wykład inauguracyjny Krzysztofa Pietraszkiewicza pt. „Uczelnie, banki, polska gospodarka wobec współczesnych zagrożeń, wyzwań i szans”;
  • Gaudeamus.

Gdzie?

online

Decyzja nr 212/2021 Rektora PW z dnia 24/08/2021 w sprawie zasad przebywania w Gmachu Głównym w czasie inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w dniu 1 października 2021 r.

2/
10

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

2 października 2021 r. w CZIiTT PW odbędzie się kolejna warszawska edycja maratonu tworzenia planszówek o tematyce naukowej. Po raz czwarty społeczność akademicka może wziąć udział w prototypowaniu gier planszowych. Korzystając z pomocy obecnych na wydarzeniu projektantów gier oraz naukowców-popularyzatorów będzie można wspólnie rozwijać własne koncepcje. Ocena jury pozwoli wyłonić zwycięski prototyp. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Marsz dla Nauki oraz GRART, współorganizatorem Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. 

Warszawska edycja Science Gam Jam 2021 jest objęta patronatem Politechniki Warszawskiej.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW 
ul. Rektorska 4, Warszawa

4/
10

Wystawa jubileuszowa Wydziału Elektrycznego

08:30 - 31 Paź 15:30

Z okazji jubileuszu 100-lecia Wydziału Elektrycznego w Muzeum PW w Gmachu Głównym prezentowana jest wystawa pt. „Electricitas omni tempore”. Ekspozycję można zwiedzać do końca października.  

W sali wystawowej Muzeum PW w Gmachu Głównym zaprezentowano obiekty, które przedstawiają historię elektryczności w Politechnice Warszawskiej, m.in.: radiostację z 1927 r., stare maszyny elektryczne prądu stałego, silniki z dawnego Zakładu Maszyn Elektrycznych, szafę sterowniczą z Zakładu Napędu Elektrycznego, szafy do modelowania sieci wysokiego napięcia, mierniki: amperomierze, woltomierze.

Wystawę przygotował Wydział Elektryczny we współpracy z Muzeum Politechniki Warszawskiej. Dostępna jest dla zwiedzających do 31 października 2021 r.

Gdzie?

sala ekspozycyjna Muzeum PW w Gmachu Głównym PW (Plac Politechniki 1)

6/
10

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

Sądeckie Wodociągi Spółka z o.o. organizator II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Infrastruktura Krytyczna Miast” informuje o przeniesieniu terminu konferencji na 6-8 października 2021 r.

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji  jednostek związanych z funkcjonowaniem uczelni i zarządzaniem kryzysowym, projektantów, wykonawców producentów, zarządców oraz instytucji związanych z zarządzaniem, eksploatacją, monitoringiem i bezpieczeństwem komunalnej infrastruktury krytycznej. W szczególności zaopatrzenia w wodę, odbioru i unieszkodliwiania ścieków, gazu, energetyki, automatyki oraz teleinformatyki.

Tematyka konferencji to m.in.:

  • inteligentna infrastruktura komunalna nowoczesnych aglomeracji,
  • efektywność zarządzania bezpieczeństwem w rozproszonej złożonej infrastrukturze komunalnej,
  • powiązania i zależności międzybranżowe systemów infrastruktury komunalnej,
  • eksploatacja systemów infrastruktur komunalnej w warunkach normalnych i sytuacjach kryzysowych.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Hotel Perła Południa - Beskid Sądecki
Rytro 380, 33-343

7/
10

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

Zarząd Wrocławskiej Rady FSNT NOT zaprasza na konferencję organizowaną wspólnie z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Rolnictwa oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych nt. „Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą”. Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 października 2021 r.

Celem konferencji będzie m.in. analiza skutecznych środków zmniejszania zagrożeń powodziami oraz zwrócenie uwagi na nasilający się problem suszy w Polsce i na świecie. Intencją organizatorów jest również wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym, ochrony przeciwpowodziowej, innowacyjnych technologii i systemów do magazynowania i wykorzystywania wody deszczowej oraz szeroko rozumianego gospodarowania wodami.

Komunikat o konferencji (pdf, 453,91 kB)

Gdzie?

Wrocławska Rada FSNT NOT, Wrocław, ul. Piłsudskiego 74

7/
10

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

Korporacja Akademicka WELECJA zaprasza do udziału w „Koncercie XIX-wiecznych pieśni studenckich”, który odbędzie się 7 października 2021 r. w Warszawie.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Przez pieśni korporacyjne ku niepodległości - tradycje patriotyczne pieśni studenckich” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Koncert będzie składał się ze starych pieśni studenckich, które nawiązują do tradycji i utworów Filomanów i Filaretów. Wykonawcami będą profesjonalni absolwenci wyższych szkół muzycznych. Organizatorzy planują transmisję koncertu na fanpege'u korporacji. Wydarzenie wpisuje się w działania ocalenia XIX-wiecznych pieśni studenckich i pieśni dworskich, które zaowocowały m.in. w 2021 roku wydaniem Śpiewnika Weleckiego będącego zbiorem zapomnianych melodii, a następnie w 2014 nagraniem i wydaniem płyty z wykonaniem części tych utworów. 

Koncert został objęty patronatem Politechniki Warszawskiej.

Strona internetowa Korporacji Akademickiej WELECJA.

Gdzie?

Sala Koncertowa ZPSM Nr 1,
ul. Rakowiecka 21, Warszawa,
fanpage Korporacji Akademickiej WELECJA

8/
10

„Burza” Teatru PW w Nowym Świecie Muzyki

19:00

Teatr Politechniki Warszawskiej zaprasza na pokaz teatralno-filmowej realizacji „Burzy” Williama Szekspira.

„Burza” jest ostatnim dramatem Williama Shakespeare’a, napisanym w momencie przymusowej izolacji podczas wybuchu epidemii w Londynie w 1603 roku. Teatr PW zaczął pracę nad tym spektaklem w lipcu 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wybuchem pandemii koronawirusa i musiał znaleźć sposób na to, jak dokończyć jego realizację w nowych, dziwnych czasach...

Spektakl opowiada historię zdradzonego i wygnanego na magiczną Wyspę księcia Mediolanu Prospera, który pewnego dnia ma okazję zemścić się na swoich dręczycielach z przeszłości. Niestety, jak to często bywa, ofiara zbyt łatwo sama staje się oprawcą, a władza może skorumpować nawet najszlachetniejsze serce. Historia jest jednak okraszona odrobiną szekspirowskiej magii oraz poczucia humoru, co powinno zadowolić zarówno miłośników tragedii, komedii, a nawet romansu.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Nowy Świat Muzyki (ul. Nowy Świat 63, Warszawa)

9/
10

Targi KONIK 2021

09:00 - 10 Paź 16:00

W dniach 9-10 października 2021 r. odbędą się XVIII Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK.

Celem Targów jest umożliwienie kołom naukowym i organizacjom studenckim Politechniki Warszawskiej prezentacji swojego profilu działalności, osiągnięć oraz aktualnie realizowanych projektów. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia są gwiazdy - symbol mądrości.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

11/
10

XI Konferencja Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:45 - 12 Paź 14:00

Wydział Transportu PW zaprasza do udziału w XI Międzynarodowej Konferencji Naukowo - Technicznej Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka, która odbędzie się w formie zdalnej (MS Teams) w dniach 11 - 12 października 2021 roku.

Tegoroczne motto konferencji to „Rola kolei w obsłudze ładunków w warunkach pandemii”, co wpisuje się w obchody Roku Kolei.

Celem wydarzenia jest prezentacja i wymiana doświadczeń naukowo-badawczych przez krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe oraz firmy z branży transportowo-logistycznej w zakresie organizacji, eksploatacji, utrzymania oraz oceny niezawodności i ryzyka w systemach transportowych i logistycznych. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Politechniki Warszawskiej.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online (MS Teams)

12/
10

Czy klęski żywiołowe muszą tyle kosztować

15:00 - 17:00

12 października 2021 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Czy klęski żywiołowe muszą tyle kosztować - z perspektywy 25 lat współpracy z administracją publiczną”, który poprowadzi dr hab. Grzegorz Janicki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest TUTAJ>>

Gdzie?

Platforma WEBEX po wcześniejszej rejestracji

18/
10

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

Z powodu sytuacji pandemicznej XXVII Targi Pracy dla Informatyków i Elektroników zostaną ograniczone do wydania elektronicznej wersji katalogu targowego. Inauguracja dystrybucji katalogu przewidywana jest na 18 października 2021 r.

Katalog zostanie opublikowany na stronie internetowej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i rozesłany do wszystkich studentów wydziału. Zostanie także przekazany do organizacji studenckich na Politechnice Warszawskiej w celu jego rozpowszechnienia, a także informowania o nim w mediach społecznościowych.

Organizatorzy planują również dystrybucję katalogu wśród studentów innych wydziałów Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

19/
10

ENHANCE Staff Week

09:00 - 21 Paź 18:30

Właśnie trwa (19-21 października br.) trzydniowe spotkanie kadry administracyjnej zaangażowanej w działania konsorcjum ENHANCE ze wszystkich 7 uczelni partnerskich. W programie wydarzenia znajdują się m.in.:

  • szkolenie poświęcone tandemom językowym (współprowadzone przez przedstawicielkę Politechniki Warszawskiej),
  • warsztaty poświęcone kompetencjom cyfrowym i umiejętnościom miękkim w administracji uczelni,
  • spotkania poświęcone wykorzystywaniu innowacji oddolnych, udziałowi studentów w działaniach ENAHANCE, mobilności i przedsiębiorczości.

Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej - można do niego dołączyć. 

Dodatkowe informacje znajdują się TUTAJ>>

Gdzie? 

zgodnie z programem

21/
10

Masterclass z NASA

16:00 - 19:00

Światowi eksperci z NASA, uniwersytetów Harvarda czy Oksfordzkiego wezmą udział w debacie online „Masterclass z NASA”, która odbędzie się 21 października 2021 r. Temat przewodni: „Przyszłość człowieka, ekonomii i wszechświata”. Dla studentów, absolwentów i pracowników PW dostępna jest bezpłatna rejestracja na wydarzenie.

W międzynarodowej debacie, organizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury oraz Fundację Centrum Twórczości Narodowej, wezmą udział liderzy z ponad 100 państw. Wydarzenie podzielone będzie na dwie części.

„Rozwój, ale jaki?” (godz. 16.00-17.30), prezentacje:

  • Art Chmielewski - jako inżynier i manager w NASA przygotowywał 15 misji kosmicznych, temat: „Jaka jest misja NASA? Czy istnieją kosmici?”;
  • Guy Consolmagno - Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, absolwent MIT, wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, temat: „Pytanie nie brzmi: Dlaczego wierzę w Boga? ale: Dlaczego wierzę w naukę?”;
  • Michał Heller - kosmolog, fizyk, filozof, laureat prestiżowej nagrody Templetona, temat: „Czy ktoś Tym wszystkim rządzi? Czy ktoś rządzi światem i jak to odczytać?”;

„Nowa wizja człowieka” (godz. 17.30-19.00), prezentacje:

  • Jeffrey Sachs - ekonomista z uniwersytetów Harvarda i Columbia w Nowym Jorku, doradca papieża Franciszka w ramach programu „Ekonomia Franciszka”, temat: „Największe wyzwania i problemy gospodarki XXI wieku”;
  • Kate Raworth - ekonomistka na Uniwersytecie Oksfordzkim, autorka #1 ekonomicznej książki roku wg Financial Times „Ekonomia obwarzanka”, pisze i mówi o siedmiu ścieżkach koniecznych do zmiany obecnych światowych modeli ekonomicznych, które doprowadziły świat do widma katastrofy klimatycznej i ogromnych nierówności społecznych, temat: „To ważne aby mówić o tym, co jest dobre dla młodych ludzi. O tym, jak możemy stworzyć gospodarkę, która im służy”;
  • Mike Walsh - światowy ekspert w obszarze wpływu sztucznej inteligencji na ekonomię i społeczeństwa, autor bestsellera „Algorytmiczny lider”, temat: „Jaki jest prawdziwy potencjał ludzkiej inteligencji w XXI wieku?”.

Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

22/
10

Inauguracja Centrum Projektowania Uniwersalnego PW

10:00 - 15:45

Konferencja uroczyście zainauguruje działalność Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Warszawskiej.

Podczas wydarzenia zaproszeni goście przybliżą, jak działają podobne jednostki w innych miejscach, a pracownicy i studenci PW opowiedzą o swojej działalności na rzecz projektowania uniwersalnego, projektowania inkluzywnego i edukacji włączającej.

Program:

Część pierwsza

  • 10.00 – 10.20
    prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek, Wydział Architektury, Centrum Projektowania Uniwersalnego PW – szanse, plany, wyzwania
    10.20 – 10.40
    Francesc Aragall, Design For All Foundation, Barcelona, Design for all around the world
  • 10.40 –11.00
    prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Wydział Architektury, Projektowanie uniwersalne na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w teorii i praktyce
  • 11.00 – 11.20
    dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Wydział Architektury, Politechnika Śląska, Politechnika Śląska – uczelnia świadoma potrzeb i wyrównująca życiowe szanse
  • 11.20 – 11.40
    dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska, Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej – dotychczasowe doświadczenia i wyzwana na przyszłość
  • 11.40 – 12.00
    Kamil Kowalski, Fundacja Integracja, Rola badań w tworzeniu uniwersalnie dostępnych rozwiązań
  • 12.00 – 12.30
    dr. inż. Przemysław Duda, prof. PW, mgr Jolanta Jacent-Styczyńska, Kamil Wiśniewski, Wydział Fizyki, Szeroko pojęta dostępność w edukacji. Wybrane narzędzia do jej realizacji - audiodeskrypcja i transkrypcja

Przerwa

Część druga

  • 13.15 –13.30
    dr inż. Łukasz Skonieczny, dr inż. Jakub Koperwas, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Narzędzia wspomagające dostępność treści cyfrowych dla osób z niepełnosprawnościami
  • 13.30 – 13.45
    Jerzy Jastrzębiec-Jankowski, Mikołaj Domagalski, Międzywydziałowe Koło Naukowe SMART CITY, Prezentacja aplikacji „Lift”
  • 13.45 – 14.00
    dr hab. inż. Dominik Sierociuk, Wydział Elektryczny, Zarys systemu nawigacyjnego dla PW ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych
  • 14.00 – 14.15
    dr inż. arch. Agnieszka Cieśla, mgr inż. Marianna Ulanicka-Raczyńska, Wydział Geodezji i Kartografii, Rozwiązania wspierające powstawanie inteligentnych, zdrowych i przyjaznych starzeniu się środowisk wypracowane w ramach projektu hands on shafe (smart healthy, age friendly environments)
  • 14.15 – 14.30
    dr inż. Michał Kowalik, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Wykorzystanie druku 3D we wzmocnieniu samodzielności osób z niepełnosprawnościami
  • 14.30 –14.45
    dr hab. inż. Jarosław Seńko, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, Projekty rozwiązań techniczny wpływające na zindywidualizowaną mobilności osób niepełnosprawnych
  • 14.45 – 15.00
    dr inż. Marta Skierniewska, Wydział Zarządzania, Edukacja włączająca studentów z niepełnosprawnościami w szkołach wyższych
  • 15.00 – 15.15
    mgr inż. arch. Hanna Malik-Trocha, Wydział Architektury, Informacja o dostępności architektonicznej – pierwszy warunek do dostępności
  • 15.15 – 15.30
    mgr inż. arch. Michał Brutkowski, Wydział Architektury, Co robić, by istniejące budynki użyteczności publicznej były dostępne?
  • 15.30 – 15.45
    Magdalena Matysiak, Ewa Bichta, Dział Badań i Analiz CZIiTT PW, Potrzeby użytkowników PW w zakresie oznakowania

Gdzie?Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW,
ul. Rektorska 4, Warszawa

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.