Kalendarium

19/
04

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

01:00 - 23:59

W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia o godz. 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe, a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

W celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia o godz. 12.00 na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.

Do obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przyłączyło się również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już po raz dziewiąty organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu.

Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu. Także w przestrzeni miejskiej akcja będzie widoczna, a uczniowie skorzystają ze specjalnie przygotowanych rocznicowych materiałów edukacyjnych.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online, zgodnie z programem

19/
04

Dni Kultury PW

14:00 - 30 Kwi 20:00

Komisja Kultury Samorządu Studentów PW zaprasza od 19 do 30 kwietnia 2021 r. na Dni Kultury Politechniki Warszawskiej. 

To będą dwa tygodnie pełne warsztatów, szkoleń, wywiadów oraz przedstawień online. Na uczestników czekają dni tematyczne: stand-upu, grafiki komputerowej, sztuki, muzyki, teatru oraz sztuki współczesnej. 

Dodatkową atrakcją będzie wystawa prac studentek i studentów współorganizowana ze Stowarzyszeniem Studentów BEST.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne będą wkrótce TUTAJ>>

Gdzie?

online

21/
04

Energetyczny Backstage - spotkanie online

15:00

Młodzieżowa Rada Klimatyczna i Koło Naukowe Energetyków PW zapraszają 21 kwietnia 2021 r. o godz. 15.00 na spotkanie Energetyczny Backstage - „PEP 40 - polska droga do neutralności klimatycznej”. Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams.

Spotkanie poprowadzi pani Ksenia Ludwiniak, Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przewidziano czas przeznaczony na dyskusję oraz zadawanie pytań prelegentce.

Żeby dołączyć do spotkania, nie trzeba mieć aplikacji ani konta w platformie - można wejść również przez przeglądarkę internetową.

Energetyczny Backstage to już druga - obok cyklu „Porozmawiajmy o Energetyce” - inicjatywa Koła Naukowego Energetyków PW, która skupia ekspertów w dziedzinie energetyki i poprzez spotkania na platformie Teams umożliwia im dzielenie się swoją wiedzą. Energetyczny Backstage będzie skupiał się bardziej na prawnych zagadnieniach energetyki - właśnie takich jak np. Polityka Energetyczna Polski.

Link do spotkania dostępny jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

22/
04

Dziewczyny na Politechniki 2021

12:00 - 18:00

Po raz kolejny Politechnika Warszawska dołącza do akcji Fundacji Perspektywy „Dziewczyny na Politechniki” i „Dziewczyny do ścisłych”. 22 kwietnia 2021 r. pod hasłem „Kierunki przyszłości” zapraszamy po silną dawkę inspiracji od studentek uczelni technicznych i kierunków ścisłych.

Wśród przewidzianych atrakcji znajdą się między innymi:

  • Kierunki przyszłości - w formie krótkich debat ze studentkami i przedstawicielami największych firm technologicznych;
  • Kierunkowskaz Kariery - 30 kierunków, każdy przedstawiony w 3 minuty przez studentki uczelni technicznych i kierunków ścisłych, w tym studentki PW;
  • Strefa Mentoringowa - czyli wszystko o studiowaniu. Będzie to okazja do bezpośrednich rozmów ze studentkami uczelni technicznych i kierunków ścisłych w kameralnym gronie. Wśród Mentorek znajdą się również studentki PW;
  • Strefa Warsztatowa - warsztat poprowadzą przedstawicielki Biura Karier PW;
  • Strefa Kariery - zapraszamy do odwiedzenia wirtualnego stoiska naszej uczelni.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

23/
04

Szkoła Wynalazców 2021

17:00 - 24 Kwi 13:30

W dniach 23-24 kwietnia 2021 r. odbędzie się seria wykładów i dyskusji dla nauczycieli „Szkoła Wynalazców 2021”. Celem wydarzenia, organizowanego w ramach konferencji BioMedTech Silesia, jest promocja kreatywnego podejścia nauczycieli w edukacji dzieci i młodzieży.

Uczestnicy „Szkoły Wynalazców” zastanowią się jak uczyć, by ich następcy mogli odpowiedzieć na wyzwania przyszłości, kształtować kreatywne postawy młodzieży, by zachowali ciekawość świata, zyskali wiedzę i siłę, by go naprawiać.

Wykłady odbędą się 23 kwietnia (godz. 17.00-20.30) oraz 24 kwietnia (godz. 9.00-13.30).

Swoje lekcje przygotowali znakomici Mistrzowie: Katarzyna Ciemny (Kraków), Zenon Czuba (Zabrze), Urszula Czudek (Czechy), Mariusz Danioł (Kraków), Emila Grzęda (Poznań), Alejandro Juarez (Meksyk), Józef Kozak (Niemcy), Stanisław Krompiec (Katowice), Marek Wydra (Knurów), Dominik Pawliński (Rzeszów). 

Spotkanie poprowadzi pomysłodawca - Zbigniew Nawrat.

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi przy wsparciu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Województwa Śląskiego.

Wszystkie spotkania są bezpłatne. Relację na żywo będzie można śledzić na profilu Fundacji w serwisie YouTube.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

24/
04

„O architekturze” - Ryo Abe

11:00

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW zaprasza na cykl wykładów „O architekturze”. 24 kwietnia 2021 r. o godz. 11.00 gościem spotkania będzie Ryo Abe.

Cykl wykładów „O architekturze” to międzynarodowy projekt Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury PW, organizowany we współpracy z Wydziałem Architektury PW. Stowarzyszenie zaprasza przedstawicieli pracowni architektonicznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych architektów, do wygłoszenia prelekcji, w trakcie której prezentują oni swoją filozofię architektury.

24 marca o godz. 11.00 gościem spotkania będzie Ryo Abe, urodzony w Hiroszimie architekt i założyciel prężnie działającej w Tokio pracowni AARA. Wykładał na Meiji University w Tokio oraz Ecole Nationale Superieure d'Architecture de Marseille. Pracownia AARA zajmuje się projektowaniem zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i architektury mieszkalnej, łącząc oryginalność pomysłów i form z tradycją japońskiego rzemiosła.

Transmisja live na profilu A-Akademii, współorganizatora wydarzenia, na Facebooku.

Gdzie?

online

26/
04

Międzynarodowe Forum „Ropa i gaz - 2021”

00:00 - 30 Kwi 00:00

W dniach 26-30 kwietnia 2021 r. w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina odbędzie się Międzynarodowe Forum „Ropa i gaz - 2021”.

W ramach wydarzenia odbędą się również: 75. Międzynarodowa Młodzieżowa Konferencja Naukowa „Ropa i gaz - 2021” oraz XIV Ogólnorosyjska Konferencja Naukowo-Techniczna „Aktualne problemy rozwoju przemysłu naftowo-gazowego Rosji”.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

Rosyjski Państwowy Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina, Moskwa

26/
04

Zbiórka krwi na hasło „Politechnika”

07:30 - 11 Maj 13:00

Od 26 kwietnia do 11 maja 2021 r. wspólnie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Wołoskiej prowadzimy zbiórkę na hasło „Politechnika”. Szczególnie brakuje krwi A Rh- i 0 Rh-, ale do udziału zachęcamy wszystkich. Rejestracja w CKiK przy ul. Wołoskiej odbywa się w godz. 7.30-13.00.

Szczegółowe informacje na temat przygotowania do oddania krwi dostępne są TUTAJ>>

Krew ratuje życie. W czasie pandemii jest szczególnie potrzebna, także pacjentom chorującym na COVID-19. W tym gronie są ludzie tworzący naszą społeczność. Pamiętajmy o nich!

Gdzie?

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie, ul. Wołoska 137

26/
04

Liga Rowerowa 100-lecia GiK

08:00 - 30 Maj 23:59

Z okazji 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW zaprasza do udziału w Lidze Rowerowej 100-lecia GiK.

Propozycja skierowana jest do wszystkich studentów, absolwentów, pracowników, sympatyków Wydziału GiK PW i członków ich rodzin, którzy podczas tej wiosny, przez 5 tygodni decydują się na aktywne spędzanie czasu na rowerze z odrobiną zdrowej rywalizacji.

Każdego tygodnia należy przejechać minimum 20 km a w cotygodniowych rankingach obserwować zmieniającą się pozycję w klasyfikacji. Od 26 kwietnia do 30 maja br. to 5 tygodni w czasie, których uczestnicy akcji przejadą minimum 100 km.

W celu wzięcia udziału w wydarzeniu należy się zarejestrować i pobrać aplikację Strava. 

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

26/
04

Ochrona innowacji w przedsiębiorstwie

09:00 - 14:30

Urząd Patentowy RP zaprasza do udziału w konferencji organizowanej w dniu 26 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej.

Konferencja pt. „Ochrona innowacji w przedsiębiorstwie - komercjalizacja w czasach pandemii" została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Współorganizatorami wydarzenia są: Giełda Papierów Wartościowych oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili wybitnych specjalistów i praktyków z zakresu komercjalizacji innowacji oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii a także instytucji zajmujących się finansowaniem badań i innowacyjnych rozwiązań.

Główne zagadnienia:

• innowacje jako narzędzie wyjścia z kryzysu,
• własność intelektualna w przedsiębiorstwach w czasie pandemii,
• finansowanie innowacji.

Konferencja odbędzie się w formie online. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie transmitowane z siedziby Giełdy Papierów Wartościowych. Transmisja będzie dostępna na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP.

Dostęp do transmisji możliwy będzie w dniu wydarzenia pod linkiem: https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/konferencja-ochrona-innowacji-w-przedsiebiorstwie-komercjalizacja-w-czasach-pandemii-26-kwietnia-2021-r

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

26/
04

Studenci zagraniczni w Polsce 2021

11:00 - 27 Kwi 14:15

O tym, jak rozwijać internacjonalizację podczas, ale także po pandemii będą rozmawiać uczestnicy konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2021”, która odbędzie się 26-27 kwietnia2021 r. online.

Konferencja organizowana jest wspólnie - w ramach programu „Study in Poland” - przez KRASP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Obecni będą członkowie kierownictwa MNiSW, rektorzy, dyrektorzy centralnych instytucji szkolnictwa wyższego, wybitni przedstawiciele świata akademickiego i eksperci internacjonalizacji.

Tradycyjnie, po zakończeniu pierwszego dnia obrad, odbędzie się po raz jedenasty Gala Konkursu INTERSTUDENT - na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2021. A po raz czwarty wręczone zostaną Nagrody Środowiskowe „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”. Uhonorują one osoby, które wniosły wybitny wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.

Rejestracja na konferencję i szczegółowy program dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

4/
05

Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

08:00 - 23:59

Zgodnie z harmonogramem roku akademickiego 4 maja 2021 r. jest w Politechnice Warszawskiej dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Szczegóły organizacyjne dotyczące funkcjonowania Uczelni zawarte są w Piśmie okólnym nr 2/2021 Kanclerza PW z 12 kwietnia 2021 r. w sprawie funkcjonowania Uczelni w dniach wolnych od pracy od 1 do 4 maja 2021 r.

Informację dla pracowników Uczelni o dniach wolnych od pracy w Politechnice Warszawskiej zawiera Decyzja Rektora PW nr 40/2021 z dnia 9 lutego 2021 r.

7/
05

9. edycja BEST Gamers Tournament

08:00 - 9 Maj 22:00

Największy turniej esportowy corocznie organizowany na Politechnice Warszawskiej odbędzie się w dniach 7-9 maja 2021 r. w formule online. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Politechniki Warszawskiej.

Tegorocznymi konkurencjami pozostały:

  • Counter Strike:Global Offensive
  •  League of Legends
  • Hearthstone
  • StarCraft 2
  • FIFA 2021

Uczestnikami turnieju gier single player, muszą być studenci posiadający ważną legitymację studencką. W przypadku gier zespołowych, wymóg ten obejmuje co najmniej 4 z 5 osób z zespołu mającego zamiar wziąć udział w rozgrywkach.

Formularze zapisów znajdują się na stronie bgt.net.pl
W tegorocznej edycji uruchomiono podcasty, których tematyka dotyczyć będzie ogólnego zakresu gier wideo, planowani są także specjalni goście.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

8/
05

24. Piknik Naukowy

11:00 - 15 Maj 21:00

„Klimat i my” to hasło przewodnie 24. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku wydarzenie odbywa się online i potrwa od 8 do 15 maja.

Podczas Pikniku Naukowego będzie można zapoznać się z faktami naukowymi dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Organizatorzy pokażą, że nauka i technika mogą pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.

W programie Pikniku zaplanowano weekend live (8-9 maja), warsztaty i spotkania (8-9 maja) oraz wirtualne namioty podzielone na strefy (10-15 maja). I to właśnie tam w Strefie Przyszłości oraz w Strefie Kultowych Eksperymentów będzie można zobaczyć filmy przygotowane przez reprezentantów Politechniki Warszawskiej

Szczegółowe informacje o wydarzeniu i program dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

10/
05

POB Technologie Materiałowe - seminarium naukowe

13:00 - 17:00

10 maja 2021 r., w godz. 13.00-17.00, odbędzie się seminarium naukowe POB Technologie Materiałowe. To okazja do poznania tematyki badawczej oraz dotychczasowych osiągnięć laureatów pierwszego konkursu POB Technologie Materiałowe, realizowanego w PW w ramach projektu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”.

Celem seminarium jest prezentacja śródokresowych wyników projektów uzyskanych w ramach pierwszego konkursu, jak również nawiązanie potencjalnej współpracy naukowców z dziedziny technologii materiałowej.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.