Na progu SAE Aero Design 2017

Tegoroczna edycja odbędzie się w Lakeland na Florydzie w dniach 21-23 kwietnia br. z udziałem studenckiego Koła SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. W planach wysokie loty!

Od 14 kwietnia br. nasi studenci będą na miejscu przeprowadzać loty testowe i udoskonalać zaprojektowane przez siebie konstrukcje. Pierwszy dzień zawodów - 21 kwietnia, obejmie prezentacje techniczne samolotów, które sędziowie ocenią m.in. pod kątem podejścia do procesu projektowania i budowy. Na dwa kolejne dni zaplanowano loty.

Konstruktorzy z PW/źr. SAE Aero Design

Zawody Aero Design

Drużyny konkurują w zakresie projektowania i budowy samolotów bezzałogowych (nawet do 4 m rozpiętości), a następnie wykonania specjalnych misji, takich jak precyzyjny zrzut ładunku humanitarnego, podniesienie jak największego ciężaru, czy start po rzucie z ręki. W założeniu konkurencje mają przygotować przyszłych inżynierów lotniczych do takich wyzwań jak np. dostarczanie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych połączonych z obserwacją do celów ratowniczych. Podczas zawodów rywalizują drużyny z całego świata np. USA, Kanady, Brazylii, Chin, Polski, Indii i innych. W tym roku będzie to 75 drużyn, w tym światowa czołówka (np. Purdue University, Northeastern University, Georgia Tech).

Drużyny mogą zbudować trzy rodzaje samolotów w klasach: Micro, Regular lub Advanced. W każdej z nich panują inne zasady, które każdego roku ulegają całkowitej zmianie lub tylko modyfikacji, stąd zawody stanowią duże wyzwanie intelektualne, organizacyjne i finansowe.

Terminarz przygotowań do konkursu/źr. SAE Aero Design

Nasza drużyna startuje w trzech klasach:

  • Micro - kompaktowy samolot bezzałogowy obsługiwany przez dwuosobową ekipę,
  • Regular - samolot udźwigowy, który ma za zadanie transportować jak największy ciężar, w którym zakazane jest użycie kompozytów włóknistych,
  • Advanced - samolot zdolny do wykonania autonomicznego lotu (bez manualnego sterowania).
    Podczas misji zrzuca ładunek humanitarny do celu.

Plany SAE Aero Design

W tym roku nasze koło zamierza pozostać na poziomie, który utrzymuje od kilku lat. W zeszłym roku reprezentanci PW zdobyli wszystkie złote medale w klasyfikacji generalnej klas oraz 1. miejsce za największy podniesiony ciężar (Regular), 1. miejsce za dokumentację techniczną (Advanced) oraz 3. miejsce za prezentację samolotu (Regular). Dzięki tym osiągnięciom zostali najbardziej utytułowaną drużyną w historii zawodów. Również w tym roku studenci planują osiągnąć taki sukces i sprostać postawionym wymaganiom.

Zwycięska ekipa z PW/ źr. SAE Aero Design

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE Aero Design o sobie

Jesteśmy zespołem studentów Politechniki Warszawskiej, których pasją jest lotnictwo i rywalizacja z najlepszymi. Łączymy doświadczenie i umiejętności z różnych dziedzin, od projektowania statków powietrznych, przez pilotaż, elektronikę, aż po fundraising i marketing.  Wszystko to jest konieczne, żeby odnieść sukces w międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych SAE Aero Design.

Życzymy powodzenia!

Zdjęcia: SAE Aero Design