Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Doktoranci z PW zaprojektują miasto w Czechach

Doktoranci z PW zaprojektują miasto w Czechach

Doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej zdobyli pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym na zagospodarowanie pofabrycznych terenów w czeskim mieście Náchod.

Celem konkursu było zaprojektowanie tętniącej życiem i docenianej przez mieszkańców części miasta, sąsiadującej z historycznym centrum oraz zamkiem. Dzielnica ma powstać w miejscu starej fabryki tekstylnej Tepna.

Zwyciężył projekt zespołu doktorantów ze Szkoły Doktorskiej nr 5 Politechniki Warszawskiej, którego członkami są: Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Władysława Kijewska i Aleksander Sojka.

Autorzy projektu: Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Władysława Kijewska, Aleksander Sojka,
mat. prasowe miasta Náchod

- Główną ideą tej propozycji jest stworzenie wygodnego, integracyjnego i odnawialnego środowiska życia, które wpisałoby się w istniejący kontekst miejski i kulturowy oraz szłoby w parze z ideą „hedonistycznego zrównoważonego rozwoju”, tworząc atrakcyjne, przyjemne środowisko życia - tłumaczą autorzy zwycięskiego projektu.

- Propozycja zasługuje na pierwsze miejsce pod każdym względem, ponieważ jej autorzy najlepiej zrozumieli relacje z otoczeniem i wprowadzili je do zaproponowanych rozwiązań - podkreśla jury konkursu.

mat. prasowe miasta Náchod

Zespół ma do końca roku przygotować szczegółowe koncepcje przestrzenne i projekty architektoniczne budynków, których funkcję następnie ustalą władze miasta. Projekt przewiduje powstanie budynków mieszkalnych, administracyjnych, handlowych, usługowych, a także przedszkola lub świetlicy. W planach jest również remiza strażacka oraz stacja pogotowia ratunkowego.

Źródło: Wydział Architektury PW, urbnews.pl
Grafika: mat. prasowe miasta Náchod

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać