Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Oxford wita polskich uczestników konferencji

Na dwa dni do brytyjskiego Oksfordu zjechali się polscy naukowcy, uczestniczący w konferencji Science. Polish Perspectives. Swoje badania zaprezentowało 28 młodych badaczy. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 220 polskich naukowców.

Starszym i niepełnosprawnym pomoże robot z PW

Jak zauważa serwis PAP Nauka w Polsce niewielki robot mógłby ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Pomysł na to mają inżynierowie z Politechniki Warszawskiej, godząc nieograniczone potrzeby użytkownika z ograniczonymi możliwościami operacyjnymi robota.

Nagrody Nobla 2016 z dziedzin ścisłych przyznane

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrody Nobla za rok 2016 w dziedzinie fizyki i chemii. Laureata z zakresu nauk o fizjologii i medycynie wskazało Zgromadzenie Noblowskie przy Instytucie Karolinska.

Naukowcy z PW badają świecące kropki kwantowe

Kropki kwantowe można z powodzeniem dopasowywać do konkretnych potrzeb za pomocą nowoczesnych reakcji z udziałem jonów miedzi. To o tyle ciekawe, że we wcześniejszych doświadczeniach miedź zawsze niszczyła zdolność do świecenia.

Ustawa o innowacyjności już niebawem

Resort nauki chce, by tzw. mała ustawa o innowacyjności, wprowadzająca m.in. ulgi podatkowe i uproszczenia dla inwestujących w badania i rozwój, weszła w życie od stycznia 2017 r., a docelowa duża ustawa o innowacyjności - rok później.

Neutrina na cenzurowanym

Całkiem symetryczny Wszechświat nie byłby aż tak ciekawym miejscem - cała materia po prostu anihilowałaby z antymaterią. Dlatego naukowcy szukają śladów asymetrii między cząstkami i antycząstkami.

Piłkarskie ochraniacze prof. Mikołaja Szafrana

Komfort zawodnika na boisku jest kluczowy, a tym bardziej jego bezpieczeństwo. Specjalne ochraniacze opracowane przez zespół prof. Mikołaja Szafrana sprawią, że piłkarz niemal nie odczuje bólu zadanego przez przeciwnika. Energię kopnięcia pochłonie ochraniacz.

Luminatus 2016 dla Laboratorium Inżynierii Biomedycznej PW

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita nagrodę Luminatus 2016 dla najlepszego zespołu otrzymało Laboratorium Inżynierii Biomedycznej przy Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha.

Sztuczna krew w obiegu PW

O życiodajnej cieczy z Politechniki Warszawskiej, na którą czeka cały medyczny świat, wspomina tym razem portal tvn24.pl. Wynalazek przechodzi obecnie fazę testów. Sztuczna krew posłuży m.in. do przechowywania ludzkich organów w oczekiwaniu na transplantację. 

Physical Review C publikuje artykuł opracowany we współpracy z Wydziałem Fizyki PW

Artykuł dr. Kazuyuki Sekizawy z Wydzialu Fizyki Politechniki Warszawskiej zyskał uznanie prestiżowego czasopisma Physical Review C wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (American Physical Society, APS).

Zadziwiające technologie Nocy Muzeów 2016

Drony, roboty, samoloty, pokazy i warsztaty dotyczące najnowszych technologii to część atrakcji wystawy „Zadziwiające technologie”, która odbędzie się w sobotę 14 maja w ramach Nocy Muzeów 2016. Drugą edycję wystawy organizuje Polska Agencja Prasowa.

Prof. Krzysztof Kurzydłowski w raporcie o współpracy nauki i biznesu

Współpracę nauki i biznesu utrudniają ją m.in. różne priorytety naukowców i przedsiębiorców czy też słabo rozwinięte otoczenie pośredniczące w transferze technologii - wynika z raportu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Sukces PW Filii w Płocku w plebiscytach

W dniu 1 kwietnia 2016 r. w Domu Technika odbył się uroczysty finał Plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza”. Wydarzenie - Otwarcie Laboratorium Badawczego Innowacyjnych Technologii i Materiałów PW Filii w Płocku zajęło III miejsce w kategorii Gospodarka, nauka, społeczeństwo.

Ray Tomlinson, twórca poczty e-mail z @ nie żyje

Jak informują serwisy prasowe, Ray Tomlinson amerykański inżynier i programista oraz twórca poczty e-mail z typowym adresem mailowym wykorzystującym znak @, zmarł w sobotę 5 marca br. w wieku 74 lat.

Rektor PW, prof. Jan Szmidt o humanizacji techniki

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt w marcowym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna przybliża zagadnienie humanizacji techniki w kształceniu elit dla gospodarki i administracji oraz wskazuje na działania Uczelni podejmowane w tym zakresie. 

Dwa nowe minerały w meteorycie Morasko. Jednym z nich jest czochralskiit

Dwa niespotykane na Ziemi minerały odkryli naukowcy w znalezionym na terenie Poznania meteorycie Morasko. Nowe fosforany noszą nazwy: moraskoit i... czochralskiit na cześć osiągnięć profesora Politechniki Warszawskiej Jana Czochralskiego.

Mazowieckie innowacje 2016

Publikacja „Mazowsze 2016: innowacje, trendy, wyzwania” prezentuje konkretne inicjatywy i działania, które mają szansę w realny sposób wpłynąć na oblicze naszego regionu. Jednym z pomysłów jest utworzenie systemu regionalnych klastrów kluczowych.

Hyperloop z PW i PWr w konkursie pionierskich projektów

Pojazd, który może poruszać się z prędkością 1 tysiąca kilometrów na godzinę, projektują studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Wzięli oni udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez znaną z pionierskich projektów firmę SpaceX.

15. urodziny Wikipedii

Wikipedia stanowi największy w dziejach ludzkości projekt edukacyjny. Cyfrowa encyklopedia liczy obecnie ponad 35 milionów artykułów i jest dostępna za darmo w prawie 300 wersjach językowych. Polska pojawiła się w tym gronie krótko po światowej premierze.

Orły innowacji Start-up przyznane

W konkursie zorganizowanym przez dziennik Rzeczpospolita najbardziej perspektywicznym start-upem w Polsce została firma GeniCore założona przez dr. inż. Marcina Rosińskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW