Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Od Instytutu do Politechniki

122 lata temu, 8 września 1899 roku, wmurowano kamień węgielny pod budowę Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, organizacji naukowych, stowarzyszeń kupieckich oraz wspólnot przemysłowych.

Młodzi naukowcy z PW i hodowla roślin w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu

Dzięki zastosowaniu w module do hodowli symulanta gleby księżycowej i użyciu odpowiednich bakterii w procesie kosmicznej uprawy naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu. 

Nauka i biznes tworzą nowy ekosystem

O znaczeniu współpracy uczelni z biznesem i jak ona wygląda w praktyce w rozmowie z „Computerworld” mówi dr. hab. inż. Piotr Bilski, prof. Politechniki Warszawskiej.

Lot Jeffa Bezosa i emisja 75 ton dwutlenku węgla? Ekspert PW wyjaśnia

Prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW wyjaśnia dla wprost.pl, dlaczego informacja o tym, że lot Jeffa Bezosa spowodował emisję 75 ton dwutlenku węgla, jest nieprawdziwa.

O elektromobilności i magazynowaniu energii

O nowych sposobach na magazynowanie energii i przyszłości elektromobilności mówi dr inż. Karol Pawlak z Wydziału Elektrycznego PW, ekspert Krajowej Izby Klastrów Energii.

Innowacyjne rozwiązania w medycynie

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla medycyny, m.in. kompozycjami metaliczno-polimerowymi, mającymi posłużyć do produkcji włóknin przeciwdrobnoustrojowych.

Dr Paweł Urbański: stawiamy na nauczanie praktyczne

Dążymy do tego, aby studia były mocno osadzone w realiach biznesowych i znajdowały się blisko rynku i jego potrzeb - podkreślał w wywiadzie dla Executive Magazine dr inż. Paweł Urbański, Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Wyniki badania krwi już po kilku minutach

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT przy Politechnice Warszawskiej opracowują innowacyjne urządzenie do badania krwi. Pozwoli ono poznać wynik morfologii po kilku minutach.

Prof. Adam Woźniak: rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań

Przeszliśmy generalny test związany z cyfryzacją, ale oprócz tego rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań - podkreślał w rozmowie dla Newseria Innowacje prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej. 

KRASP apeluje o uelastycznienie programu szczepień

Konferencja Rektorów Akademickich Szkól Polskich apeluje o uelastycznienie programu szczepień w taki sposób, aby umożliwiał studentom  oraz pracownikom szkół wyższych nabycie odporności przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

Odkażanie ulic i przystanków możliwe dzięki dronom

Drony na co dzień pomagały w walce z koronawirusem. Kontrolowały przestrzeganie wprowadzanych obostrzeń, transportowały krew, dostarczały leki. Nowe rozwiązanie zakłada, że zostaną dostosowane do rozpylania środków dezynfekujących.

Wydział Elektryczny PW w Wiadomościach Elektrotechnicznych

W majowym wydaniu „Wiadomości Elektrotechnicznych” opublikowano artykuły dotyczące historii Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej obchodzącego w tym roku 100-lecie powstania.

Współpraca polskich uczelni z Imperial College London

Politechnika Warszawska wraz z trzema innymi polskimi uczelniami rozpoczęła współpracę z Imperial College London w zakresie komunikacji naukowej. Celem inicjatywy jest budowanie mostów między nauką, badaczami, opinią publiczną, decydentami, aby kształtować politykę i postawy społeczne w obszarach związanych np. ze zmianami klimatu czy pandemią.

Święty Graal kryptografii

W ramach cyklu Dziennika Gazety Prawnej „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki” o ultrabepezpiecznych układach kryptograficznych opowiadają prof. Piotr Wieczorek i dr inż. Krzysztof Gołofit z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Gaśnica do pożarów instalacji fotowoltaicznych

Pracownicy kieleckiej firmy EkoEnergia Polska, lokatora Kieleckiego Parku Technologicznego, wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem innowacyjnej gaśnicy, która wykorzystywana byłaby do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych.

Kapsułki, które naprawią dziury drogowe

Eksperci firmy Budimex oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią samonaprawiającej się nawierzchni. Uruchomiony wiosną 2020 r. projekt SeHePa znajduje się już w fazie badań przemysłowych.

Polscy naukowcy przygotują modele 3D starożytnego miasta

Naukowcy z Krakowa i Warszawy mimo pandemii kontynuują badania na Cyprze. Planują opracowanie modeli 3D starożytnego, cypryjskiego miasta Nea Pafos.

Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD opracowany w PW zajął drugie miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność 2021. Konkurs zorganizował portal-mundurowy.pl.

W czasach kryzysu warto postawić na naukę

O wzroście zainteresowania kierunkami dającymi praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania i transformacji biznesowej w czasie pandemii, organizacji zajęć oraz ofercie studiów MBA w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr inż. Paweł Urbański, Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Polskie uczelnie dostosowują się do zmian na rynku pracy

Polskie uczelnie podejmują różnorodne działania, by sprostać wymaganiom rynku pracy. Przykładowo Politechnika Warszawska rozpoczęła kształcenie m.in. w kierunku aplikacji i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

1
Paź

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI