Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Rewolucja w tworzeniu animacji 3D

Rewolucja w tworzeniu animacji 3D

To może być przełom w renderowaniu, czyli automatycznej konwersji modeli szkieletowych na komputerze. Polacy chcą ułatwić powstawanie awatarów, wykorzystując do tego metodę uczenia się przy niskim poziomie zaawansowania.

Projekt „Realistyczne renderowanie postaci ludzi na podstawie niepełnej informacji” ma rozwiązać problem renderowania, czyli tworzenia grafiki komputerowej. Chcielibyśmy ten obraz generować metodami uczenia maszynowego, generatywnymi sieciami neuronowymi i kontrolować ten obraz - wyjaśniał agencji Newseria Innowacje dr hab. inż. Tomasz Trzciński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych z Politechniki Warszawskiej.

Projekt Politechniki Warszawskiej „Low Shot Realistic Human Rendering from Partial Information” „Realistyczne renderowanie postaci ludzi na podstawie niepełnej informacji”, finansowany przez Microsoft Research Cambridge, może całkowicie zrewolucjonizować renderowanie. Polacy zamierzają do renderowania wykorzystać metody Partial Information (częściowe informacje) i Low-shot learning tj. uczenie się przy niskim poziomie zaawansowania i w ten sposób tworzyć awatary. Generatywne modele sieci neuronowych pozwolą stworzyć wysokiej jakości wizualizacje postaci oraz animację ich ruchu. Zgodnie z założeniami z częściowych informacji np. fragmentu twarzy i podstawowych, łatwych do zebrania danych, bez wykorzystywania skomplikowanych systemów wymagających wielu powtórzeń - można wygenerować realistycznie wyglądające filmy np. z pełną twarzą i mimiką oraz naturalnym sposobem mówienia.

Moje wstępne badania pokazały, że w tej działce brakuje rozwiązań, gdzie zadajemy jakiś ruch i postać podąża za tą trajektorią - to jest jedno. Drugie, okazuje się, że często widząc kogoś idącego na ulicy, jeśli to jest ktoś, kogo znamy, jesteśmy w stanie rozpoznać, że to jest nasz znajomy, po samym ruchu. I staram się też w tych badaniach wykorzystać te informacje - tłumaczył Kacper Kania, doktorant Politechniki Warszawskiej.

Więcej w materiale „Polacy chcą zrewolucjonizować proces tworzenia animacji 3D w filmach czy grach. Dzięki uczeniu maszynowemu będzie on tańszy i prostszy niż do tej pory” Newseria Innowacje.

Powiązane materiały:

Sztuczna inteligencja a funkcjonowanie Wszechświata
Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom
Zaawansowane algorytmy będą pomagać w walce z pandemią

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun