Kalendarium

26/
01

Kariera inżyniera

10:00 - 14:00

Biuro Karier PW zaprasza wszystkich studentów Wydziału Inżynierii Produkcji na wydarzenie: „Kariera Inżyniera”, które odbędzie się 26 stycznia 2021 r. w godz. 10.00-14.00.

Wydarzenie odbędzie się online. W programie:

  • 30 minutowy webinar „10 rzeczy, które warto wiedzieć planując swoją karierę”;
  • konsultacje indywidualne, dotyczące CV, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, efektywnego szukania pracy czy efektywności osobistej.

Szczegóły oraz zapisy dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

26/
01

Alternatywne strategie zarządzania przestrzenią

18:00 - 20:00

Spotkanie online dotyczyć będzie tego, jak Miasto może współpracować z różnymi podmiotami oraz jaką formę współpracy z mieszkańcami, instytucjami, przedsiębiorcami wybierają samorządy na świecie m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Toronto.

O dobrych przykładach ze świata opowiedzą :

  • dr Artur Jerzy Filip architekt i urbanista z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autor książki „Wielkie plany w rękach obywateli”
  • Piotr Sawicki architekt i urbanista, Pracownia SAWAWA, współautor wielu planów miejscowych i projektów dla Warszawy
  • Wojtek Nowakowski, ekspert rynku nieruchomości komercyjnych, Dekada

Po serii prezentacji organizatorzy zapraszają do dyskusji z udziałem przedstawicieli m.st. Warszawy.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

27/
01

PolyJam2021

21:30 - 31 Sty 20:00

Od 27 do 31 stycznia 2021 r. odbędzie się PolyJam 2021, czyli maraton tworzenia gier.

Jest to warszawska edycja międzynarodowego Global Game Jamu organizowana przez Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon”. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów GameDevu.

Aby wziąć udział w maratonie, wystarczy się zarejestrować. Wydarzenie odbędzie się na platformie Discord.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

3/
02

Geniusze i marzyciele. Jan Czochralski

21:00

Jan Czochralski jest jednym z bohaterów cyklu dokumentalnego „Geniusze i marzyciele”. Premierowa emisja filmu poświęconego polskiemu naukowcowi, słynnemu chemikowi i metalurgowi odbędzie się 3 lutego 2021 r. o godz. 21.00 na antenie TVP1.

„Geniusze i marzyciele” to cykl filmów dokumentalnych ukazujący życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie.

Jednym z bohaterów cyklu jest Jan Czochralski - chemik, metaloznawca, metalurg, a także wielki polski patriota. Badania i prace naukowe uczonego z początku XX wieku dały podstawy współczesnemu przemysłowi elektronicznemu i fotowoltaicznemu. Do dziś wytwarza się monokrystaliczne półprzewodniki według wymyślonej przez niego metody, powszechnie zwanej metodą Czochralskiego.

Premiera dokumentu poświęconego „ojcu światowej elektroniki” w reżyserii Katarzyny Trzaski odbędzie się 3 lutego 2021 r. o godz. 21.00 na antenie TVP1. Film zostanie wyemitowany również:

  • 7 lutego o godz. 21.40 w TVP Polonia;
  • 8 lutego o godz. 3.30 w TVP Polonia;
  • 16 lutego o godz. 11.45 w TVP Dokument.

Gdzie?

TVP1, TVP Polonia, TVP Dokument

8/
02

Tydzień z Horyzontem Europa

09:00 - 12 Lut 15:00

Sieć Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Ramowych UE oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zapraszają na „Tydzień z Horyzontem Europa” w dniach 8-12 lutego 2021 r. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie 15 webinariów, dostępnych dla uczestników w całej Polsce.

„Horyzont Europa” zastąpi obecny Program Ramowy na rzecz badań i innowacji „Horyzont 2020”. Proponowany budżet tego mechanizmu w perspektywie 2021-2027 to ok. 95 mld EUR. Jego głównym celem jest wzmocnienie wpływu badań i innowacji na rozwój polityk UE, wsparcie wdrażania innowacji przez europejski przemysł, w tym MŚP i sprostanie globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatu i celom zrównoważonego rozwoju wyznaczonym przez ONZ.

Poszczególne webinaria podczas wydarzenia prowadzone będą przez ekspertów Punktów Kontaktowych, którzy wspierają beneficjentów w aplikowaniu i realizacji projektów finansowanych z programu „Horyzont Europa”.

Rejestracja, prowadzona niezależnie na poszczególne webinaria przedstawione w programie, dostępna jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

18/
02

Zarządzanie procesowe w PW - seminarium online

14:00

Czym jest zarządzanie procesowe i dlaczego jest tak ważne z perspektywy Politechniki Warszawskiej oraz jakie może przynieść korzyści? Tego będzie można dowiedzieć się podczas seminarium uczelnianego, które odbędzie się online 18 lutego 2021 r. o godz. 14.00.

W 2020 r. swoje prace rozpoczął Zespół zarządzania procesowego, powołany przez kierownika zespołu zarządzającego projektu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” prof. dr hab. inż. Małgorzatę Lewandowską.  Zespół tworzą eksperci, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem w obszarze zarządzania procesowego i są aktywnymi pracownikami Politechniki Warszawskiej.

Do głównych zadań zespołu należy przede wszystkim opracowanie mapy procesów administracyjnych występujących w Politechnice Warszawskiej, dokonanie ich niezależnego przeglądu oraz przygotowanie propozycji optymalizacji. Jednocześnie działania zespołu związane ze zmapowaniem i opisaniem istniejących procesów są niezbędne do wdrożenia systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. Implementacja rozwiązań, jak również optymalizacja procesów administracyjnych, są działaniami, które mają w znaczący sposób usprawnić prace w uczelni badawczej.

Seminarium poprowadzą:

  • prof. dr hab. inż. Adam Woźniak - Prorektor ds. Rozwoju PW;
  • dr Katarzyna Modrzejewska - członkini zespołu zarządzającego IDUB; 
  • prof. dr hab. inż. Agnieszka Bitkowska - przewodnicząca zespołu zarządzania procesowego.

Seminarium odbędzie się online, na platformie MS Teams.

Gdzie?

online

18/
02

MiNI Akademia Matematyki

16:00 - 18:45

18 lutego 2021 r. MiNI Akademia Matematyki zaprasza uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych na zajęcia, których celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci oraz  studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

W programie:

  • godz. 16.00-17.00 - wykład „Funkcje kwadratowe, wykładnicze i logarytmiczne w praktycznym użyciu” poprowadzi Paweł Wójcicki (zajęcia na platformie Zoom);
  • godz. 17.15-18.45 - zajęcia warsztatowe w mniejszych grupach zróżnicowanych pod względem poziomu (linki do zajęć zdalnych zostaną przesłane mailem do wszystkich zarejestrowanych uczniów).

Na cały cykl zajęć można zapisywać się do 26 lutego lub do wyczerpania miejsc TUTAJ>>

Gdzie?

online

24/
02

3. Forum Akademicko-Gospodarcze

11:00 - 25 Lut 14:15

W dniach 24-25 lutego 2021 r. odbędzie się 3. Forum Akademicko-Gospodarcze. Tematem wiodącym konferencji online będzie: „Współpraca nauki i biznesu w perspektywie wyzwań nowej dekady”.

Konferencje otworzą: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Zarządu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, Prezes Związku Banków Polskich, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk - Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rektor Politechniki Śląskiej, Wiceprezes Zarządu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba - Rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Organizatorzy zaplanowali sesję otwierającą (24 lutego, godz. 11.00-12.15) i trzy główne panele dyskusyjne:

  • Przedsiębiorstwa i uczelnie w realizacji Krajowego Planu Odbudowy i w drodze do Gospodarki 4.0 (24 lutego, godz. 12.30-14.00);
  • Zmiany w relacjach uczelni z otoczeniem (25 lutego, godz. 10.45-12.30);
  • Finansowanie współpracy uczelni z przedsiębiorstwami. Możliwości i bariery (25 lutego, godz. 12.45-14.15).

Konferencja jest otwarta dla wszystkich. Rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

24/
02

Tunelowanie a środowisko gruntowe i otaczające obiekty

19:00 - 20:00

24 lutego 2021 r. o godz. 19.00 prof. Anna Siemińska-Lewandowska i dr Rafał Kuszyk z Wydziału Inżynierii Lądowej PW poprowadzą seminarium online pt. „Wpływ drążenia tuneli tarczą TBM EPB na osiadania powierzchni terenu i budynki”. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet w Cambridge.

Seminaria geotechniczne dla absolwentów studiów podyplomowych, studentów studiów licencjackich i pracowników organizuje Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Cambridge. Seminaria są otwarte także dla innych osób.

Spotkanie z naukowcami z PW odbędzie się za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

25/
02

Porozmawiajmy o Energetyce

19:00

Koło Naukowe Energetyków PW zaprasza 25 lutego 2021 r. o godz. 19.00 na spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Energetyce”. Wykład „Zmiany jakie mogą następować w polskim ciepłownictwie w bliższym i dalszym horyzoncie czasu” wygłosi doc. dr inż. Paweł Skowroński.

Doc. dr inż. Paweł Skowroński poruszy zagadnienia związane z perspektywami dla polskiego ciepłownictwa. Tematy, które zostaną poruszone na spotkaniu:

  • Co po gazie ziemnym?;
  • Małe sieci ciepłownicze-perspektywy rozwoju;
  • Wyzwania polskiego ciepłownictwa.

Doc. dr inż. Paweł Skowroński zatrudniony w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A, Dyrektora ds. Strategii i Rozwoju Vattenfall Poland czy też Wiceprezesa Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Spotkanie odbędzie się online, na platformie MS Teams. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

26/
02

„Wolność i odpowiedzialność akademicka” - seminarium

09:00 - 15:00

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaprasza 26 lutego 2021 r. na seminarium pt. „Wolność i odpowiedzialność akademicka - doświadczenia i dobre praktyki”. Wydarzenie odbędzie się w godz. 9.00-15.00 w formule online.

Seminarium dotyczyć będzie funkcjonowania ustawowych i pozaustawowych rozwiązań służących wzmacnianiu wolności akademickiej i odpowiedzialności nauczycieli akademickich. Rozpoczną je ogólnodostępne wykłady wprowadzające, podczas których prof. Jerzy Woźnicki oraz prof. Ewa Łętowska zaprezentują instytucjonalny i prawny kontekst tematu przewodniego konferencji. Z kolei zamknięte panele tematyczne posłużą dyskusji, a także wymianie dobrych praktyk i doświadczeń uczestników spotkania. Obejmą takie zagadnienia, jak:

  • Postępowania dyscyplinarne w uczelniach - doświadczenia i wyzwania;
  • Dobre praktyki: komisje etyczne i kodeksy etyczne (w rozmowie wezmą udział prof. Jan Szmidt oraz prof. Roman Z. Morawski z Politechniki Warszawskiej);
  • Rzecznicy akademiccy na polskich uczelniach - podstawy działania, zakres kompetencji i codzienna praktyka;
  • Dobre praktyki: przeciwdziałanie nierównościom.

Osoby chętne do udziału w panelach dyskusyjnych proszone są o zapis za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie wydarzenia. Tam również można zapoznać się ze szczegółowym programem seminarium.

Inicjatywa zorganizowania konferencji jest efektem działania Komisji ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej KRASP. Współorganizatorem wydarzenia jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

Gdzie?

online

2/
03

Gospodarka Obiegu Zamkniętego - seminarium

13:00 - 17:15

2 marca 2021 r. odbędzie się seminarium online „Problematyka Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Strategicznym Projekcie Badawczym Politechniki Warszawskiej”, organizowane przez międzywydziałowy zespół PW działający pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Kledyńskiego.

Podczas seminarium przedstawione zostaną wyniki Strategicznego Projektu Badawczego Politechniki Warszawskiej pt. „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, aktualności dotyczące problematyki GOZ w pracach Komisji Europejskiej oraz propozycje rozwoju badań w zakresie GOZ.

Organizatorzy zapraszają naukowców, inżynierów i studentów uczelni technicznych zainteresowanych tematyką Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się TUTAJ>>

Gdzie?

online

2/
03

„O architekturze” - Roger Riewe

18:00

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW zaprasza na cykl wykładów „O architekturze”. 2 marca 2021 r. o godz. 18.00 gościem spotkania będzie Roger Riewe.

Cykl wykładów „O architekturze” to międzynarodowy projekt Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury PW, organizowany we współpracy z Wydziałem Architektury PW. Stowarzyszenie zaprasza przedstawicieli pracowni architektonicznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych architektów, do wygłoszenia prelekcji, w trakcie której prezentują oni swoją filozofię architektury.

2 marca o godz. 18.00 gościem spotkania będzie Roger Riewe - architekt i wykładowca na Uniwersytecie w Grazie, gdzie zaprojektował także kampus. Ma na swoim koncie kilka projektów w Polsce - między innymi Muzeum Śląskie w Katowicach. Zajmuje się architekturą w kontekście jej odczuwania przez użytkownika, architekturą jako tłem dla codziennego życia człowieka, a także zastosowaniem nowych materiałów i technologii.

Transmisja live na profilu A-Akademii, współorganizatora wydarzenia, na Facebooku.

Gdzie?

online

3/
03

Program CHEM HR - seminarium

10:00 - 12:00

Polska Izba Przemysłu Chemicznego zaprasza wszystkich studentów i środowiska uczelniane zrzeszone w ramach Programu ChemHR do udziału w seminarium z udziałem największych firm branży chemicznej w Polsce. Spotkanie odbędzie 3 marca 2021 r., w godz. 10.00-12.00, na platformie Zoom Webinar.

W trakcie wydarzenia eksperci z największych firm chemicznych w Polsce opowiedzą o rynku pracy, zaprezentują potrzeby dotyczące kadr w przemyśle, a także odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. 

Spotkanie przeznaczone jest dla uczelni partnerskich programu ChemHR, m.in.: Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku i Wydziałowi Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

ChemHR to program wsparcia kształcenia kadr dla branży chemicznej oraz zacieśnianie współpracy między biznesem a ośrodkami akademickimi. Organizatorem Programu jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Link do wydarzenia dostępny jest TUTAJ>>

Gdzie?

online

4/
03

Światowy Dzień Inżyniera

00:00 - 00:00

W marcu 2020 r. po raz pierwszy obchodziliśmy międzynarodowe święto, które podkreśla rolę twórców techniki i znaczenie ich pracy dla społeczeństwa. Tegoroczne wydarzenie będzie odbywało się pod hasłem „Engineering for A Healthy Planet: Celebrating the UNESCO Engineering Report”.

Z inicjatywą ustanowienia święta inżynierii wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations). WFEO zaproponowało, aby Światowy Dzień Inżyniera obchodzić 4 marca, czyli w dniu założenia organizacji w 1968 r. Propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego, zgromadzonego podczas Światowego Kongresu Inżynierów (WEC - World Engineers Convention) w listopadzie 2019 r. w Melbourne. Polska delegacja była tam jedną z najliczniejszych oraz najbardziej aktywnych.

Więcej informacji o Światowym Dniu Inżyniera dostępnych jest TUTAJ>>

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.