Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska i ZUS współpracują na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego

Politechnika Warszawska oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarły umowę w ramach której obie instytucje będą wspierały inicjatywy zmierzające do budowy społeczeństwa informacyjnego kraju. Studenci i doktoranci PW otrzymają szansę na realizację praktyk w ZUS.

Sygnatariuszami umowy byli prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej oraz prof. Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas spotkania, które odbyło się 21 listopada 2016 r. w Politechnice Warszawskiej wspólnie podkreślono, że rozbudowa nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, a w szczególności wdrażanie nowych usług teleinformatycznych jest niezbędne do dynamicznego rozwoju kraju.

Politechnika Warszawska posiada wiedzę ekspercką i potencjał intelektualny w zakresie teleinformatyki. Ważne jest wykorzystanie tych zasobów. Jestem przekonany, że ścisła współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przełoży się na konkretne rozwiązania i projekty dla zdynamizowania rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego. Skorzystają na tym także nasi studenci i doktoranci – powiedział prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Podpisanie umowy pomiędzy Politechniką Warszawską i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych/fot. Biuletyn PW

ZUS poza całą sferą ubezpieczeń społecznych, do obsługi której został powołany, to także jedna z bardziej zinformatyzowanych instytucji publicznych w kraju. Tak więc poza kadrą specjalistów od ubezpieczeń społecznych, niezwykle ważna jest dla nas kadra fachowców od IT i współpraca na tym polu z ekspertami. Liczę, że współpraca z Politechniką Warszawską przyniesie wymierne efekty m.in. w rozwoju e-administracji w ZUS – stwierdziła prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

Zawarta umowa umożliwi między innymi wymianę informacji o prowadzonych działaniach badawczo-rozwojowych i najważniejszych osiągnięciach jednostek. W ramach porozumienia realizowane będą wspólne projekty oraz prace naukowe. Przygotowywane będą także wnioski o ich finansowanie ze środków krajowych oraz unijnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązał się również do bliskiej współpracy z Biurem Karier Politechniki Warszawskiej oraz upowszechniania wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych wśród absolwentów PW. Organizowane będą staże zawodowe dla pracowników ZUS w Politechnice Warszawskiej.

Zdjęcia: Biuletyn PW

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker