Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Nowy etap współpracy Politechniki Warszawskiej i firmy Lockheed Martin - projekt OpUSS

Nowy etap współpracy Politechniki Warszawskiej i firmy Lockheed Martin - projekt OpUSS

Trzeci rok współpracy między Politechniką Warszawską i Lockheed Martin przyniósł kolejne osiągnięcia, które mają szansę wpłynąć na optymalizację światowych systemów bezzałogowych (Optimization of Unmmaned System of Systems, OpUSS). 

Zespół badawczy z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej i firma Lockheed Martin dokonały udanej demonstracji technologii optymalizacji misji bezzałogowych statków powietrznych (BSP) z wykorzystaniem systemu łączności i zarządzania flotą BSP z samolotu załogowego. To kolejny kamień milowy współpracy badawczej Politechniki Warszawskiej i firmy Lockheed Martin w ramach zaawansowanego programu badań optymalizacji współdziałania różnych typów bezzałogowych statków powietrznych wykonujących wspólną misję - projekt OpUSS "Optymalizacja Bezzałogowych Systemów Systemów". Obecny etap badań związany jest z systemem zarządzania lotem bezzałogowymi statkami powietrznymi ze  stacji mobilnej.

- Technologie rozwijane w projekcie mają ogromny potencjał aplikacyjny: komercyjny i wojskowy w związku z coraz częstszym i coraz bardziej różnorodnym wykorzystaniem bezzałogowych systemów powietrznych na świecie - powiedział prof. Janusz Narkiewicz, kierownik Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego PW. - Opracowanie sposobu współdziałania i komunikacji różnych obiektów latających oraz realizowania przez nie wspólnych misji w sposób optymalny należy do niełatwych zadań wobec stałych postępów w dziedzinie technologii BSP.

Bezzałogowiec - projekt OpUSS

Biorąc pod uwagę obserwowane tendencje  do dynamicznego zarządzania flotą BSP, projekt może przyczynić się w istotny sposób do integracji systemów załogowych z bezzałogowymi. Badane technologie stanowią ważny krok do stworzenia metod i algorytmów, które umożliwiłyby bardzo szybkie obliczenie optymalnego sposobu wykonania misji i przekazywanie nowych poleceń z naziemnych lub powietrznych stacji dowodzenia.

Owocna współpraca Politechniki Warszawskiej i firmy Lockheed Martin ma na celu nie tylko pracę nad przyszłościowymi rozwiązaniami w zakresie obronności i przemysłu, lecz także sprzyja zaangażowaniu studentów, młodych polskich inżynierów w badania naukowe i podniesieniu kompetencji pracowników środowisk akademickich.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem o projekcie OpUSS.

Podobny materiał:
Zespół badawczy PW prezentuje wyniki badań nad systemami bezzałogowymi

Źródło: WMEiL

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

22
Lis

Szlachetna Paczka w PW

08:00 - 10 Gru 08:00

9
Gru

Wampiriada - zbiórka krwi

09:00 - 14:00

9
Gru

Przyszła perspektywa UE 2021-2027 - warsztaty

12:00 - 14:30

14
Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI