Biuletyn PW / Ustawa 2.0 / „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” - wkrótce rozstrzygnięcie konkursu

Politechnika Warszawska znajduje się w gronie 20 najlepszych uczelni w kraju, zakwalifikowanych do finału konkursu w programie „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Wyniki zostaną ogłoszone 30 października 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Program „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” to jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych w Konstytucji dla Nauki. Jej celem jest wyłonienie i wsparcie nie więcej niż 10 uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

W latach 2020–2026 otrzymają one subwencję zwiększoną o 10%. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, otrzymają subwencję zwiększoną o 2%. Plany rozwoju, stanowiące kluczowy element wniosków składanych przez uczelnie, obejmują w szczególności cele oraz działania, które podniosą poziom badań naukowych i jakości kształcenia. Uczelnie są oceniane przez międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego.

Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Uczelnie zakwalifikowane do udziału w konkursie to: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski.

Powiązany materiał:
Politechnika Warszawska uczelnią badawczą

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku

Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii