Wynalazki studentów i absolwentów PW nominowane do SOCZEWEK FOCUSA 2015

W kategorii „innowacje techniczne” swój głos można oddać m.in. na płynny pancerz kuloodporny, nad którym pracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej oraz na portfel z włókna węglowego, który zaprojektowali absolwenci PW ze startupu Carbon Workshop.

15 polskich innowacji zostało nominowanych do SOCZEWEK FOCUSA 2015 - plebiscytu, który wyłoni największe wydarzenie naukowe minionego roku w Polsce. O wyróżnienie rywalizują wynalazki z obszaru medycyny, techniki i informatyki. Głosowanie potrwa do końca lutego, a udział w nim może wziąć każdy. Konkurs rozpisano w trzech kategoriach:

  • innowacje medyczne,
  • innowacje techniczne,
  • innowacje informatyczne.

WYNALAZKI Z POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

Płynny pancerz kuloodporny
/fot. materiały prasowe

Płynny pancerz kuloodporny

Kamizelki chroniące przed kulami są najczęściej ciężkie i grube. Polscy naukowcy współpracujący z łódzką firmą Moratex chcą to zmienić, zastępując sztywny materiał cieczą reologiczną, która twardnieje pod wpływem uderzenia. Dzięki temu kamizelki będą wygodniejsze i lżejsze. Materiał filmowy TUTAJ.

Technologia kuloodpornej cieczy powstała dzięki współpracy naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Opracowane przez polskich naukowców rozwiązanie może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie materiał będzie miał za zadanie maksymalne rozproszenie energii. Może być stosowany nie tylko w kamizelkach kuloodpornych, ale także np. w odzieży sportowej, ochronach przeciwuderzeniowych, w podkładach stosowanych przy budowie mostów, czy w zderzakach montowanych w pociągach.

Portfel z włókna węglowego

Jak ochronić zbliżeniową kartę płatniczą przed zdalnym odczytaniem z niej danych? Można zawijać ją w folię aluminiową, ale bardziej stylowym rozwiązaniem jest portfel, który nie przepuszcza fal radiowych. Firma Carbon Workshop wykorzystała w tym celu bardzo wytrzymały materiał, jakim jest włókno węglowe.

zCARBONka wykonana jest z włókna węglowego i służy do ochrony kart płatniczych. Założycielami startupu są absolwenci Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Podczas studiów pracowali oni m.in. nad projektem najoszczędniejszego pojazdu w Polsce - „Kropelka”, który na litrze paliwa przejechał 659 km. Dziś wprowadzają innowacyjne rozwiązanie w życie.

Głosowanie na stronie: http://soczewki.focus.pl/innowacje-techniczne potrwa do 29 lutego 2016 roku.

Podobny materiał:
Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Źródło: materiały prasowe, BPI PW