Imagine Cup 2018 - studenci z Politechniki Warszawskiej będą reprezentować Polskę

Zakończyła się 16. edycja lokalnych finałów Imagine Cup. Drużyna AcomoEye Team z Politechniki Warszawskiej zwyciężyła w kategorii Mixed Reality. W finałach Imagine Cup w Seattle Polskę reprezentować będzie zespół Wavy, który tworzą studenci Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Łódzkiej.

Imagine Cup to konkurs dla studentów, którzy podejmują rywalizację z dobrze rozpisanym modelem biznesowym, rzetelną analizą rynku oraz gotowymi planami polityki cenowej swoich rozwiązań. Prezentowane pomysły wykorzystują najnowsze technologie i pokazują, że innowacje, o których myślimy w odległej perspektywie, już teraz zmieniają rzeczywistość.

Patronat honorowy nad polskimi finałami Imagine Cup 2018 objęły 4 ministerstwa: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem finałów lokalnych Imagine Cup od 10 lat jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

W tym roku drużyny startowały w trzech zupełnie nowych kategoriach odzwierciedlających światowe trendy technologiczne: Artificial Inteligence, Mixed Reality oraz Big Data. Czwarta, specjalna kategoria to lokalna inicjatywa Microsoft dedykowana rozwiązaniom na rzecz inteligentnych miast Smart City.

Rozwiązanie AcomoEye przygotowane przez studentów Politechniki Warszawskiej ma za zadanie rozwiązać problemy wizji człowieka podczas stosowania gogli wirtualnej rzeczywistości. Głównym celem funkcjonalności jest poprawa komfortu wizyjnego oraz poprawienie obrazu wyświetlanego przez gogle VR. Przyczyni się to do zmniejszenia zmęczenia w trakcie i po używaniu gogli oraz pozwoli na dłuższe sesje w świecie wirtualnej rzeczywistości bez negatywnych skutków. Rozwiązanie ma być łatwe w dołączeniu do już istniejących gogli.

Zwycięski projekt, który zdobył tytuł Drużyny Narodowej i będzie reprezentował Polskę w finałach Imagine Cup w Seattle to zespół Wavy. Zaproponowane przez drużynę rozwiązanie - lokalizator dla nurków rekreacyjnych - oparte jest o urządzenie przekazujące informacje o położeniu nurka w czasie rzeczywistym. Zebrane dane trafiają do chmury Microsoft Azure, gdzie zostają̨ przeanalizowane i zobrazowane za pomocą aplikacji. Daje to możliwość́ obserwacji położenia nurka, przekłada się̨ również na poprawę̨ poczucia bezpieczeństwa pod wodą.

Przyznając nagrody jury zwróciło uwagę na potencjał rynkowy proponowanych projektów oraz dojrzałe podejście ich autorów do adopcji trendów technologicznych. Nagroda Specjalna Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii za najbardziej innowacyjny i perspektywiczny projekt trafiła do zespołu AcomoEye Team z Politechniki Warszawskiej. Nagroda specjalna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego projektanta grafiki trafiła natomiast do Jakuba Wujka z zespołu Wavy. Wspólna nagroda Microsoft, akceleratora eduLAB i EdgeOne Solutions trafiła w ręce zespołów, które zwyciężyły w każdej z czterech kategorii: Raccoon Smart Trash, Hacks orSnacks, AcomoEye Team oraz Wavy.

Informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej Microsoft.

Powiązane materiały:

Studenci Politechniki Warszawskiej w finale Microsoft Imagine Cup
Krajowe finały Imagine Cup

Źródło i zdjęcie: news.microsoft.com