Biuletyn PW / Publikacje / Sztuczna inteligencja we współczesnych organizacjach

Sztuczna inteligencja we współczesnych organizacjach

Publikacja pomoże liderom w sformułowaniu uzasadnienia biznesowego dla samouczących się produktów czy usług, inwestorom w ocenie potencjału biznesowego projektów, a przedstawiciele środowisk naukowych znajdą w niej inspirację do przyszłych badań.

Inteligentne, autonomiczne i samouczące się systemy są z jednej strony przedmiotem zaawansowanych badań, z drugiej zaczynają znajdować zastosowania w biznesie. Oparte głównie o metody tzw. nauczania ze wzmocnieniem (ang. Reinforcement Learning, RL) są fundamentem nie tylko Przemysłu 4.0, ale też współczesnych rynków finansowych czy marketingu internetowego.

Istnieje coraz więcej udanych wdrożeń takich systemów, ale wciąż niewiele z nich zapewnia rzeczywistą wartość biznesową. Zrozumienie podstaw ich działania oraz sposobów, na jakie mogą generować wartość, pomoże nie tylko wspierać już realizowane inicjatywy sztucznej inteligencji, ale także projektować nowe tak, by zwiększać przewagę konkurencyjną.

Głównym celem publikacji „Sztuczna inteligencja we współczesnych organizacjach” jest przedstawienie tych nowoczesnych i wyrafinowanych metod menedżerom i ekspertom z zakresu zarządzania. Autor, na podstawie dogłębnych badań ponad 100 projektów, przedstawia podstawowe zasady leżące u podstaw systemów autonomicznych, ich zastosowania w różnych branżach, wpływ na modele generowania wartości, firmy oraz rynki.

Andrzej Wodecki, Sztuczna inteligencja we współczesnych organizacjach, Warszawa 2021, Wydawnictwo Naukowe PWN

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki