Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Niezbędnik Akademicki

Wydawnictwo Naukowe PWN zachęca do pobierania nowego „Niezbędnika Akademickiego”, bezpłatnego czasopisma dla naukowców, dydaktyków i doktorantów.

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Książka „Statystycznie rzecz biorąc” autorstwa Janiny Bąk udowadnia, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i - wbrew pozorom - przydaje się do wszystkiego.

Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia

Zbiór esejów wprowadzających w krajobraz kluczowych problemów związanych z AI. Autorami są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią. 

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć

W jaki sposób można się zarazić koronawirusem? Jak się uchronić przed infekcją? Jakie są pierwsze objawy choroby? Na te i inne pytania dotyczące koronawirusa odpowiada dr nauk medycznych Ewa Krawczyk. 

Genialne umysły

Melissa Schilling, jedna z wiodących światowych badaczek innowacji, na przykładzie ośmiu wybitnych postaci - Alberta Einsteina, Benjamina Franklina, Elona Muska, Deana Kamena, Nikoli Tesli, Marii Skłodowskiej-Curie, Thomasa Edisona i Steve'a Jobsa - pokazuje, że aby stać się seryjnym innowatorem, potrzeba przede wszystkim... szczypty szaleństwa.

Sieci neuronowe do przetwarzania informacji

„Sieci neuronowe do przetwarzania informacji” to oryginalne ujęcie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych oraz ich zastosowań. 

Jak myślą inteligentne maszyny

Publikacja przedstawia przegląd przełomowych odkryć w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze maszyny tak inteligentnymi.

Aparycje architektury oblicza otoczenia

Publikacja to nie tylko autorsko pogrupowane w specjalne rozdziały reprodukcje prac malarskich i grafik Profesora Karczmarzyka, ale również eseje wprowadzające o zmiennym charakterze. 

Wprowadzenie do teorii obliczeń

Wprowadzenie do teorii obliczeń to publikacja dotycząca podstaw informatyki, a w szczególności możliwości obliczeniowych współczesnych komputerów. Polecana szczególnie studentom informatyki.

Internet rzeczy

Pierwsza z cyklu publikacji Real IT World omawiających aktualne i ważne zagadnienia, nowe trendy, praktyczne case study, najważniejsze problemy i innowacje w świecie IT. Numer poświęcony jest najważniejszym zagadnieniom związanym z Internetem Rzeczy.

30 lat transformacji szkolnictwa wyższego

„Transformacja Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia: 1989–2019” to monografia, która jest efektem konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej w PW w październiku 2019 r. przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, we współpracy z Politechniką Warszawską i Fundacją Rektorów Polskich.

Warszawa przestrzenią badań i rozwoju

W ramach współpracy miasta stołecznego Warszawy i Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zostało przygotowane opracowanie promujące warszawskie jednostki naukowe.

Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Publikacja szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

BigData w przemyśle

Publikacja dotycząca Big Data przedstawia zastosowanie tego narzędzia analitycznego w przemyśle. Prezentuje rozwiązania, które  będą szerzej stosowane w coraz większej liczbie firm z różnych gałęzi gospodarki, również w przemyśle. 

Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna

Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie.

Przywództwo w działaniu

Autor przedstawia koncepcję przywództwa w działaniu (Leadership in Action), która pozwala zrozumieć istotę i znaczenie działań przywódczych podejmowanych przez ludzi w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. 

Rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem

Publikacja porusza zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z rysunkiem. Prezentowane informacje oparte są o podstawy rozwojowe człowieka, fizjologię widzenia, psychologię, neurobiologię, historię sztuki, historię rysunku architektonicznego, a przede wszystkim o praktykę projektową i dydaktyczną autorów.

Budowanie systemów inteligentnych

Publikacja pokazuje, jak zbudować inteligentny system i zastosować w praktyce uczenie się maszyn. Pokazuje różne sposoby na wykorzystanie posiadanych umiejętności w inżynierii oprogramowania, data science, uczeniu się maszyn, zarządzaniu oraz administrowaniu programami do produkcji działających systemów.

Największa przygoda ludzkości. Odkrywanie zagadki Wszechświata

Opowieść o prowadzonych przez naukę poszukiwaniach ukrytej rzeczywistości, leżącej u podłoża świata naszych codziennych doświadczeń - pełna dramatyzmu i niespodziewanych zwrotów akcji.

Bujda na resorach

„Bujda na resorach” to przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI