Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Wprowadzenie do zarządzania danymi naukowymi

Publikacja podejmuje próbę kompleksowego ujęcia zagadnienia zarządzania danymi naukowymi oraz opisuje problematykę gromadzenia, przechowywania, archiwizacji i udostępniania danych.

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna

Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, Sabine Hossenfelder tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane.

Pionierki Internetu

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. „Pionierki Internetu” to zbiór esejów o życiu mało znanych matematyczek, wynalazczyń i cyberaktywistek.

Mikroplastiki w środowisku wodnym

Publikacja poświęcona jest analizie i sposobom usuwania tworzyw sztucznych - mikroplastików ze środowiska. Jak istotne to jest obecnie zagadnienie, potwierdza choćby fakt, że konsumpcja mikroplastików z różnych źródeł rocznie to ok. 100 tys. cząstek, co daje ok. 20 g na miesiąc.

Klęska imperium zła. Rok 1920

Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując do Związku Sowieckiego, który w 1919 r. wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i w 1920 r. poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, odsłania prof. Andrzej Nowak.

Fakt, nie mit

Autorzy jednego z najpopularniejszych fanpejdży naukowych (Crazy Nauka) - Piotr i Aleksandra Stanisławscy - w lekki i pełen humoru sposób rozbierają na części pierwsze najpopularniejsze mity związane z nauką.

Album jubileuszowy z okazji 50-lecia Instytutu Elektroenergetyki - od historii ku przyszłości

W tym roku instytut obchodzi jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji powstał album okolicznościowy pt. „50 lat Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej - od historii ku przyszłości”.

Obliczenia kwantowe dla każdego

Publikacja stanowi przystępne wprowadzenie do nowej dziedziny teorii obliczeń. Obliczenia kwantowe to spotkanie fizyki kwantowej z informatyką. Najbardziej zaskakujące idee fizyki XX wieku pozwalają zmienić sposób myślenia o obliczeniach. 

Geoinżynieria. Metody modyfikacji podłoża gruntowego

W publikacji omówiono główne metody ulepszania podłoża gruntowego, tj. zagęszczanie, wymianę, prekonsolidację, cementację i stabilizację oraz zbrojenie i umocnienia biotechniczne zboczy i skarp.

Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa

Jim Holt, amerykański filozof i pisarz naukowy, udowadnia, że nawet o teorii względności czy teorii strun można pisać przystępnie i z poczuciem humoru. Błyskotliwa opowieść o ekscentrycznych geniuszach i ich matematycznych, fizycznych i filozoficznych teoriach.

Modelowanie i analiza procesów w organizacji

Podręcznik „Modelowanie i analiza procesów w organizacji” autorstwa dr hab. inż. Katarzyny Rostek, prof. PW i dr. inż. Michała Wiśniewskiegojest kierowany do studentów, analityków i menedżerów oraz wszystkich osób, którym potrzebna jest wiedza z zakresu zarządzania procesami oraz ich analizy.

Pożary mostów

Publikacja dedykowana opisowi zjawiska pożaru i wywoływanych uszkodzeń konstrukcji mostowych, a także procedurom postępowania podczas gaszenia. Poparta opisami faktycznie zaistniałych pożarów mostów w Polsce i na świecie.

Praktyczne uczenie maszynowe

Publikacja wyróżniona w Konkursie PTI - Informatyczna Książka Roku 2020. Zawiera informacje umożliwiające opanowanie umiejętności potrzebnych do samodzielnego tworzenia systemów uczenia maszynowego.

Od audytu do bezpiecznej infrastruktury

Pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się raport firmy Siemens dotyczący cyberbezpieczeństwa w praktyce dla przedsiębiorstw pt. „Od audytu do bezpiecznej infrastruktury - cyberbezpieczeństwo w praktyce”. 

Energia dla klimatu

Publikacja poparta badaniami naukowymi, zachęca do spojrzenia na kwestie energetyki i zmian klimatycznych w nowy sposób. Stawką jest nasza planeta a czasu na działanie - coraz mniej. 

Współczesna architektura proekologiczna

Publikacja dedykowana rozwiązaniom proekologicznym stosowanym we współczesnej architekturze. W sposób usystematyzowany i przystępny przedstawia problematykę związaną z oddziaływaniem proekologicznych rozwiązań na architekturę.

Innowacje na rynkach finansowych

W monografii podjęto tematykę obejmującą zarówno kwestie teoretyczne, jak i praktyczne. Abstrahowano od odniesień ogólnych do spraw krajowych, ponieważ rynek finansowy ma charakter globalny, generuje globalne wyzwania i odpowiedzi.

Zrozumieć głębokie uczenie

Publikacja pokazuje, jak od zera budować sieci neuronowe głębokiego uczenia. Autor w przejrzystym stylu prezentuje naukę, pozwalając zrozumieć każdy szczegół nauczania sieci neuronowych.  

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji

W „Kodzie kreatywności” Marcus du Sautoy bada naturę kreatywności, a także dostarcza niezbędnego przewodnika po algorytmach oraz rządzących nimi matematycznych regułach.

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Publikacja na temat pojazdów autonomicznych i systemów transportu autonomicznego. Autorzy, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, a zarazem międzynarodowi konsultanci, przedstawiają tę tematykę w sposób ciekawy, poparty ilustracjami i przykładami.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

1
Paź

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI