Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Utracone kamienice warszawskie doby wczesnego modernizmu (1909–1914)

Monografia dr. inż. arch. Piotra Kilanowskiego z Wydziału Architektury PW porządkuje wiedzę na temat warszawskich kamienic, zrealizowanych w okresie poprzedzającym bezpośrednio wybuch pierwszej wojny światowej.

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Wybuchające epidemie - chorób, newsów i idei - rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Co nimi rządzi, według jakich zasad się roznoszą? I co nam mówią o naszym życiu?

Internetowy Atlas Polski Niepodległej

Celem projektu jest odtworzenie kształtu sieci osadniczej przed i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., a także struktur terytorialnych Drugiej Rzeczypospolitej.  

Kluczowe kompetencje specjalisty danych

Publikacja zawiera podstawowe informacje na temat danych kluczowe dla specjalistów danych - od eksploracji danych, przez ich przygotowywanie i analizowanie, po wizualizację i przekazywanie spostrzeżeń.

Zespoły badawcze Politechniki Warszawskiej. Katalogi usług B+R

Zapraszamy do zapoznania się z katalogami prezentującymi zespoły badawcze Politechniki Warszawskiej oraz ich ofertą usług B+R.

Zaufanie i kontrola w sieciach teleinformatycznych

Publikacja zawiera osiem rozdziałów dotyczących m.in. rozwoju i zagrożeń sieci teleinformatycznych, zaufania i jego roli w środowisku technicznym, odporności i bezpieczeństwa oraz kontroli i sterowania w sieciach teleinformatycznych. 

Jak zrobić statek kosmiczny

Książka „Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki” to niezwykła opowieść o tym, jak dzięki pasji kilku ludzi projekt SpaceShip One zapoczątkował nową erę w historii lotów kosmicznych.

Broń matematycznej zagłady

Mechanizmy, o których pisze Cathy O’Neil nie tylko przemycają szereg uprzedzeń i dyskryminujących czynników, ale przede wszystkim wykorzystują ludzkie słabości. 

Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę

Pięciotomowa publikacja „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki” wydana przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej przybliża sylwetki najbardziej znaczących polskich naukowców.

Matematyka dawna i nowa. Tom I. Funkcje i przestrzenie

Dwutomowa ,,Matematyka dawna i nowa” zawiera panoramiczne spojrzenie na matematykę. Prosty język i sposób tłumaczenia sprawiają, że publikacja jest dostępna zarówno dla studentów, jak i osób zainteresowanych matematyką.

Społeczna odpowiedzialność nauki - raport

Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW opracował raport pt. „Społeczna odpowiedzialność nauki w kontekście rozwiązywania złożonych i istotnych problemów w województwie mazowieckim”.

Poligrafia - sztuka, techniki, technologie

„Poligrafia - sztuka, techniki, technologie” to książka przygotowana z myślą o osobach, które chciałyby poznać technologie stosowane we współczesnej poligrafii, a także o tych, którzy swoją wiedzę poligraficzną chcieliby uzupełnić i uporządkować.

Informator Kół Naukowych 2021

„Informator Kół Naukowych 2021” zawiera informacje o najaktywniejszych kołach naukowych działających w Politechnice Warszawskiej, ich aktualnych projektach oraz dane kontaktowe.

Rootkity i bootkity

Książka pomaga zrozumieć i przeciwdziałać wyrafinowanym, zaawansowanym zagrożeniom, zagrzebanym głęboko w procesie rozruchowym maszyny albo oprogramowaniu układowym UEFI.

Prognozowanie satelitarnego sygnału nawigacyjnego w lotnictwie cywilnym

W publikacji podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak ułatwić wybór techniki nawigacji operatorowi statku powietrznego, biorąc pod uwagę czynniki warunkujące dokładność, ciągłość, dostępność oraz wiarygodność sygnału satelitarnego.

Teoria parasola. Jak matematyka wywraca świat do góry nogami

Michaël Launay, popularyzator matematyki, przekonuje, że zmiana punku widzenia może prowadzić do niezwykłych odkryć i że to właśnie dzięki matematyce wszechświat może nam ujawnić choć część swoich sekretów.

Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu

Podręcznik zawiera trzynaście lekcji, interdyscyplinarne podejście, fakty i mity o zmianie klimatu. Wszystko pod redakcją ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego przy udziale badaczy m.in. z Politechniki Warszawskiej. 

Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas

Książka „Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas” przedstawia mechanikę kwantową, której działanie można zaobserwować w codziennych czynnościach.

Królewski dar. Co Polacy dali światu

Poczet badaczy i odkrywców nowych lądów, prekursorów radiochemii, pogromców tyfusu i ojców Internetu. Ponad sto postaci, o których nie można zapominać, zarówno tych najbardziej znanych, jak i niedocenionych przez historię powszechną. 

Kształtowanie przestrzeni pracy. Praca w biurze, praca zdalna, coworking

Autorka, dr hab. Małgorzata Sidor-Rządkowska z Wydziału Zarządzania PW, omawia szczegółowo w książce m.in.: warunki efektywnej i bezpiecznej pracy w biurze oraz szanse i zagrożenia związane z pracą zdalną, w tym kwestie oceny i motywowania pracujących w tym trybie osób.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

1
Paź

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI