Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Ku jedności. Listopad 1918 roku

Publikacja  przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada - czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny - sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. 

Przedmioty wirtualne

Monografia naukowa pod redakcją Pawła Stacewicza i Bartłomieja Skowrona „Przedmioty wirtualne” to kolejna książka z serii „Informatyka a filozofia”. Zawiera teksty pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, jak i naukowców z innych ośrodków akademickich.

LED-y w technice świetlnej

Spojrzenie na diody elektroluminescencyjne z szerokiej perspektywy oraz opis możliwości ich wykorzystania w technice świetlnej to atuty publikacji. Autorzy prezentują sposób wytwarzania oraz cechy fotometryczne, kolorymetryczne i użytkowe LED-ów. 

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych

Ceniona i popularna publikacja dotycząca instalacji niskiego napięcia. Książka w szczególności kierowana do studentów uczelni technicznych oraz praktyków - techników i inżynierów elektryków.

Dziekanaty w procesie zmian

Publikacja powstała na podstawie badań przeprowadzonych w kilkunastu uczelniach. Zawiera teksty opracowane przez uczestników Forum Dziekanatów, jak i inne artykuły przygotowane przez osoby zajmujące się problematyką administracji szkolnictwa wyższego. 

Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach

W zabawnych tekstach Rüdiger Vaas wyjaśnia fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego: wyimaginowany czas, entropię, wszechświaty niemowlęce czy grawitację kwantową.

Fizyka. 50 idei, które powinieneś znać

Publikacja zawiera pięćdziesiąt esejów, które prezentują najważniejsze koncepcje w dziejach fizyki, słynne odkrycia naukowe, prawa fizyczne i zasady ich działania, które wyjaśniają dlaczego wszechświat wygląda i funkcjonuje tak, a nie inaczej.

Krótka podróż w głąb matematyki

Przed nami Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, postrzeganej jako matematyczny elementarz i niezbędna podstawa. W ten właśnie obszar, najważniejszych zagadnień matematyki, zabiera czytelników Dawid Acheson.

Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku

Publikacja polecana wszystkim interesującym się przyszłościowymi metodami organizowania pracy zespołowej. Napisana przez praktyka pokazuje wiele konkretnych przykładów turkusowych firm.

Mars. W poszukiwaniu życia

Publikacja autorstwa Davida A. Weintrauba obszernie i przekrojowo przedstawia historię badań Marsa i poszukiwania na nim śladów i dowodów istnienia życia. 

Mierząc ku gwiazdom

W tym roku minęło 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Misja Apollo 11, jedno z największych osiągnięć technologicznych na świecie, była przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 410 000 mężczyzn i kobiet. 

Chwilowy eudajmonizm

Debiutancki zbiór wierszy Arkadiusza Majkowskiego, studenta Ekonomii na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku oraz Senatora Studenckiego Politechniki. 

Inteligentny budynek

Publikacja prezentuje całościowe podejście do procesu tworzenia inteligentnego budynku. Od prezentacji możliwości realizacji określonych funkcji, przez przygotowanie i realizację projektu, instalowanie i serwisowanie, aż do wskazówek dotyczących użytkowania. 

Cyberbezpieczeństwo. Podejście systemowe

Głównym celem publikacji jest przedstawienie problematyki dotyczącej cyberbezpieczeństwa z uwzględnieniem podejścia systemowego, bazującego na normach międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa informacji.

Polska informatyka: zarys historii

Książka polecana wszystkim zainteresowanym technologią. Autor prowadzi czytelnika od pionierskich lat powojennych przez okres świetności polskich zakładów komputerowych, aż po transformację ustrojową, współczesne triumfy i problemy.

Organizacja ruchu kolejowego

Kompendium dotyczące transportu kolejowego w Polsce opracowane z perspektywy organizatorów przewozów, ale również zarządcy infrastruktury. W książce omawiane są problemy interoperacyjności oraz zagadnienia związane z otoczeniem biznesowym transportu kolejowego.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking, światowej sławy kosmolog i autor bestsellera „Krótkiej historii czasu”, pozostawił swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.

Etyka w skarbowości. Człowiek i podatki na przestrzeni dziejów

Człowiek bardzo często stawia zbiorowo wymagania, niekiedy w sposób zupełnie nieświadomy. Dąży do bycia lepszym od innych, a w szerszym rozumieniu do bycia wśród wielu narodów ważnym.

Architektura. Urbanistyka. Nauka

Opracowanie jest wspólnym dziełem autorów, będących członkami Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Ma na celu przygotować studenta do stworzenia eseju, stanowiącego główną część pracy magisterskiej na kierunku architektura oraz gospodarka przestrzenna. 

Rynek kosmiczny w Polsce

Publikacja pt. „Rynek kosmiczny w Polsce - współpraca nauki i biznesu w projektach ESA” jest efektem badania przeprowadzonego przez Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW w ramach porozumienia o współpracy z firmą PIAP Space.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

1
Paź

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI