Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Odkażanie ulic i przystanków możliwe dzięki dronom

Odkażanie ulic i przystanków możliwe dzięki dronom

Drony na co dzień pomagały w walce z koronawirusem. Kontrolowały przestrzeganie wprowadzanych obostrzeń, transportowały krew, dostarczały leki. Nowe rozwiązanie zakłada, że zostaną dostosowane do rozpylania środków dezynfekujących.

W Europie na takie rozwiązanie zdecydowała się Hiszpania. Japońskie firmy poinformowały, że będą dezynfekować miejsca, w których mają odbywać się imprezy masowe, właśnie za pomocą dronów. - Zastosowanie takich zraszających systemów na zewnątrz, np. na ulicach czy przystankach, także byłoby możliwe, jednak infrastruktura miejska nie jest jeszcze do tego dostosowana - oceniał prof. dr hab. inż. Cezary Galiński z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Mamy dosyć dobrze rozwiniętą technologię latania dronów w pomieszczeniach zamkniętych takich systemów, więc gdyby np. w centrum handlowym jeszcze nie było ludzi, to można by było w ten sposób taką dezynfekcję przeprowadzać, prawdopodobnie w miarę efektywnie, w miarę szybko. Być może nawet byłoby to zdrowsze dla ludzi, którzy realizowaliby takie zabiegi - wyjaśniał ekspert.

Pandemia koronawirusa pokazała już, że dronów można również użyć do dezynfekcji przestrzeni publicznej - ulic i przystanków autobusowych. Bezzałogowce wykorzystały w ten sposób Chiny, Indie, Indonezja, Filipiny, Kolumbia, Chile i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Hiszpania.

Więcej w materiale „Drony będą dezynfekować wnętrza sal koncertowych czy centrów handlowych. Specjalny system nawigacji umożliwiłby odkażanie ulic i przystanków” Newseria Innowacje.

Źródło i grafika: innowacje.newseria.pl

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki