Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Od Instytutu do Politechniki

Od Instytutu do Politechniki

122 lata temu, 8 września 1899 roku, wmurowano kamień węgielny pod budowę Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, organizacji naukowych, stowarzyszeń kupieckich oraz wspólnot przemysłowych.

Do zaprojektowania gmachu głównego i pozostałych gmachów uczelni - w tempie 72 dni - wybrano dwóch architektów: Stefana Szyllera, który wcześniej projektował budynki Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, oraz Bronisława Rogóyskiego, znanego z projektu domu Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ulicy Foksal 19. Architekci dla zaprojektowania i poprowadzenia prac budowniczych założyli własną spółkę. 

Szyller był odpowiedzialny za projekt Gmachu Głównego oraz pawilonu fizyki i elektrotechniki, Rogóyski zobowiązał się zaprojektować pozostałe pawilony: chemiczny, mechaniczny, mieszkalny dla profesorów i drugi dla pracowników administracji. Następnie wybrali się w trwającą ponad trzy tygodnie podróż po Europie, w czasie której mieli okazję zobaczyć, jakie rozwiązania architektoniczne i techniczne zastosowano w 11 uczelniach politechnicznych w 6 krajach. Szkice i wstępne projekty powstawały w wagonach kolejowych, w czasie podróży między kolejnymi miastami. Gotowe projekty zostały jednogłośnie zatwierdzone przez Komisję w Departamencie Przemysłu i Handlu Ministerstwa Skarbu w Petersburgu już w maju 1899 roku. 

Więcej o historii powstania budynku Politechniki Warszawskiej w artykule „Od Instytutu Politechnicznego do Politechniki Warszawskiej” opublikowanym na portalu polskieradio24.pl.

Źródło: polskieradio24.pl 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI