Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Lot Jeffa Bezosa i emisja 75 ton dwutlenku węgla? Ekspert PW wyjaśnia

Lot Jeffa Bezosa i emisja 75 ton dwutlenku węgla? Ekspert PW wyjaśnia

Prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW wyjaśnia dla wprost.pl, dlaczego informacja o tym, że lot Jeffa Bezosa spowodował emisję 75 ton dwutlenku węgla, jest nieprawdziwa.

Niektóre media, aktywiści i ekolodzy donosili, że rakieta New Shepard, którą 20 lipca 2021 r. w kosmiczną podróż wyruszył Jeff Bezos, wyemitowała 75 ton dwutlenku węgla. Rakieta napędzana jest jednak silnikiem BE-3. Jako materiał pędny wykorzystuje on mieszankę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. „Spaliny”, które produkuje ta jednostka to właściwie wyłącznie woda, a dokładniej para wodna.

- Wydaje mi się, że przedstawione dane wynikają z pomylenia rakiet New Shepard i New Glenn (będąca w fazie produkcji rakieta nośna Blue Origin - przyp. red.). Ta druga rakieta napędzana jest ciekłym metanem. W przypadku jej lotu faktycznie wydzieliłby się dwutlenek węgla. W przypadku rakiety New Shepard nie ma o tym mowy - mówi prof. Jan Kindracki.

Więcej o emisjach silników rakietowych i prawdziwym problemie tego przemysłu w artykule pt. „Rakieta Jeffa Bezosa nie wyemitowała 75 ton dwutlenku węgla. Wyjaśniamy jeden z największych fake newsów ostatnich dni” opublikowanym na portalu biznes.wprost.pl.

Źródło: biznes.wprost.pl
Zdjęcie: pw-sat.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry